A street art bevonult a Bristol Múzeumba
2009. június 17. 10:32 BBC News
A brit tengerészeti örökséget bemutató kiállítótermekben egész nyáron ingyenes kiállítás látható Banksy műveiből. A street art legenda szülővárosának legnagyobb múzeumában teljes titokban rendezett tárlaton 100 alkotást tekinthetünk meg augusztus végéig.
Korábban
100 kiállítási tárgy, köztük például egy kiégett fagylaltos kocsi látható a Bristol múzeum állandó kincseinek helyén. A street art megasztár, Banksy düh és humor páratlan keverékével a jövőről alkotott vízióját igyekezett megjeleníteni. A Banksy versus Bristol Múzeum című tárlaton augusztus végéig látható alkotások kétharmada teljesen új, a régebbiek pedig a különleges esemény alkalmából többnyire megújult állapotban kerülnek kiállításra.
A különleges kiállítást teljes titokban és hírzárlat mellett készítették elő október óta néhány múzeumi vezető bevonásával, így sem a látogatók, sem a Városi Múzeum és a Műcsarnok dolgozói nem tudhattak arról, hogy mi készül a brit tengerészeti örökséget bemutató termekben. Kate Brindley, a Bristol múzeum igazgatója szerint meglehetősen kockázatos volt eltitkolni az önkormányzati vezetők elől a nyári kiállítás terveit, de biztosította a BBC riporterét, hogy a Bristolban felnőtt művész kiléte továbbra is titokban marad.
A street art és modern graffiti története a hatvanas évek végéig nyúlik vissza, a New York-i hiphop kultúra részeként kibontakozó breaktánccal, az MC-zéssel, és a DJ-zéssel együtt indul. A street art első elhíresült képviselője egyébként a görög származású Taki a manhattani 183. utcából, aki azzal keltett feltűnést 1971-ben, hogy fagyiskocsikra is elkezdte fújni a Taki 183 feliratot, amelyekkel korábban futárként dolgozva telis-tele firkálta a manhattani tömegközlekedési eszközöket, aluljárókat. Fred Braithwaite, a Yo! MTV Raps műsorában felkapott graffitis a New York-i Sohóban rendezett kiállításai után mind gyakrabban művészeti értékként tűnt fel a graffiti. 1979-ben a rapper már Rómában is kiállította műveit. Mára a graffiti véglegesen a tömegkultúra részévé és egy markáns művészeti formává vált.
Banksy az 1990-es években kezdte stencilezéssel készült munkáival elborítani szülővárosa falait, most először azonban beltéri kiállításon állít ki Bristol legnagyobb múzeumában. Az elnyomottak hangján megszólaló, rendszerellenes, illegális művészet megmutatkozási lehetőséget kapott a londoni Tate Galleryben, valamint New York, Los Angeles és Betlehem kiállítóhelyein túl az elitművészetet pártoló aukciósházakban is. Brad Pitt és Robbie Williams is tulajdonosa a gerillaművész alkotásainak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20