Felejtenék végre Hitlert a németek
2009. május 21. 09:28 The Daily Mail
Hatvan évnyi önutálat és szégyenkezés után a németek végre újra szeretik magukat és országukat - derül ki egy új tanulmányból, amelyet a berlini fal lebontásának 20. évfordulója alkalmából készítettek.
Korábban
A németek idén a berlini fal lebontásának és a kommunizmus végének 20., illetve az NSZK alapításának 60. évfordulójára emlékeznek. A düsseldorfi Azonosság Alapítvány (Identity Stiftung) ebből az alkalomból készítette el felmérését, amelyből kiderül, hogy jelenleg kétszer annyian büszkék arra, hogy németek, mint nyolc évvel ezelőtt. A felmérés szerint a fiatalok szeretik az országot, amelyben élnek, ám a megkérdezettek 73 százaléka szerint még ennél is több önbizalomra lenne szükségük.
Eugen Buss, a Hohenheimi Egyetem szociológia professzora szerint "a németek lelkét megtörte és hiteltelenné tette a náci korszak, és nagyon sok időre volt szükség a gyógyuláshoz". A professzor szerint a helyzet végre lassan normalizálódni látszik.
1945 után a nacionalizmus az egyik leggyűlöltebb fogalom lett Németországban, annak ellenére, hogy a világháborús és náci múlttal az ország egészen az 1960-as évekig nem volt hajlandó szembenézni. Ez mostanra megváltozott, és a szégyen helyett a legtöbben egy érdekes történelmi periódust látnak az 1930-as években. Ennek is köszönhető, hogy Hitler egykori bunkerének helye, vagy müncheni lakása illetve a Sasfészek is kiemelt turisztikai szenzációvá váltak. A történelem más korszakai is felértékelődtek: a könyvesboltokban eladási csúcsokat döntögetnek a Poroszországról, a középkorról vagy éppen a Német-római Császárságról készített munkák.
Az egykori keletnémet területeken mindezek ellenére nagyon megerősödtek a neonáci, szélsőjobboldali szervezetek is - ez azonban sokszor a gazdasági helyzettel, és a kilátástalan szociális körülményekkel magyarázható.
Németországban a felmérés szerint egyre több helyen lehet látni a nemzeti lobogót is, emellett nemrég az is felmerült a parlamentben, hogy visszaállítanák a Vaskeresztet, amellyel a külföldön harcoló német katonákat tüntetnék majd ki. Van azonban egy tényező, amiben a németek elmaradnak Amerika mögött: a megkérdezetteknek csupán 14 százaléka halna meg hazájáért, jóval kevesebben, mint Angliában, vagy az Egyesült Államokban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap