Pénzbírság Hitler fejének letépéséért
2009. május 13. 14:29 MTI
Aránylag olcsón megúszta a Hitlert, jobban mondva a viaszfiguráját lefejező berlini merénylő. A német főváros illetékes bírósága ugyanis kedden 900 eurós (mintegy 253 ezer forint) pénzbüntetésre ítélte azt a 42 éves férfit, aki tavaly júliusban a berlini Tussaud-panoptikum megnyitójának napján - második látogatóként - lefejezte a gyűlölt diktátort. Cselekedetével tiltakozni kívánt amiatt, hogy a náci vezér viaszfigurája bekerült a berlini viaszmúzeumba.
Korábban
A merénylő korábban rendőrként dolgozott, s a hírek szerint a megnyitó előtti éjszakát barátaival egy kocsmában töltötte. Tettét állítólag korábban kitervelte, s annak elkövetésére fogadott is kocsmai barátaival. A hatóságok közlése szerint annak idején "rávetette" magát áldozatára, s egyszerűen leszakította a Hitlert berlini bunkerében, egy íróasztal mellett ábrázoló viaszfigura fejét. Két múzeumi alkalmazott igyekezett ugyan megakadályozni őt ebben, de nem sikerült, sőt a dulakodás közben a panoptikum egyik alkalmazottja könnyebb sérüléseket szenvedett. A vád ezért testi sértés elkövetése is volt.
A bíróság előtt Frank L. beismerte "bűnösségét", azt hangoztatva, hogy tettét a Tussaud-panoptikum általa gátlástalannak tartott üzleti filozófiája miatti felháborodásában követte el. Megengedhetetlennek nevezte, hogy Hitlerből is "profitot" csináljanak. A náci vezér panoptikumi elhelyezése egyébként már korábban nagy vitát váltott ki a német fővárosban. Elsősorban politikusok, továbbá a Németországi Zsidók Központi Tanácsa tiltakoztak az ellen, hogy a diktátor viaszfiguráját is kiállítsák, a tulajdonos Merlin Entertainments Group azonban ragaszkodott az eredeti elgondoláshoz.
Végül egy olyan kompromisszumos megoldás született, amelynek értelmében a diktátor viaszfigurája mellett a fasizmus és személy szerint Adolf Hitler történelmi bűncselekményeit részletesen ecsetelő táblát helyeztek el. Ezen kívül a nácizmus több millió áldozatának emléke miatt a látogatók számára megtiltották, hogy Hitler viaszfiguráját megérintsék, illetve fényképezzék azt, miközben az összes többi panoptikumi viaszfigura érintése, illetve fényképezése engedélyezett. Az óvintézkedések és a biztonsági rendszabályok ellenére azonban megtörtént az incidens.
A náci vezért azóta "újjáélesztették", s feje visszakerült eredeti helyére - a meglehetősen élethű viaszfigura pedig az íróasztal mellé; az egyetlen különbség a korábbiakhoz képest csupán az, hogy a "bunkert" üvegfallal elkerítették, a biztonsági személyzetet pedig megerősítették. Azóta nem is próbálkozott senki újabb merénylettel.
A 200 ezer eurós viaszfigurában a merénylet kapcsán szakértők szerint több tízezer eurós kár keletkezett. A tulajdonoscsoport mintegy 7000 eurót követelt Frank L.-től, ennek behajtására azonban aligha van remény. Madame Tussaud berlini panoptikuma London és Amszterdam után immár a harmadik különleges viaszmúzeum Európában, s New Yorkkal, Las Vegasszal, Sanghajjal, Hongkonggal és Washingtonnal együtt a nyolcadik a világon. A német főváros múzeumában összesen mintegy 80 történelmi és jelenkori híresség kapott helyet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap