Feltárták a váci polgárok edényeit
2009. február 5. 15:06
A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat régészei 2008. október 3-án kezdték meg a megelőző feltárást Vácott, egy 3700 négyzetméteren épülő mélygarázs területén, ahol többek közt egy Anjou-kori tárológödör ép edényeire is rábukkantak.
Korábban
A területen a középkortól kezdve négy nagy periódus emlékei kerültek felszínre. Mészáros Orsolya, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat régésze a Múlt-kornak elmondta: a 12-13. századtól egészen a 18-19. századig számos leletet tártak fel az ásatáson, ahol az Árpád-kor nyomai mellett Anjou - és törökkori emlékek is előkerültek.
A feltárás helyén előkerült szórványos Árpád-kori objektumok azt bizonyítják, hogy ott akkoriban egy kisebb szállásterület létezett - áll a régészek beszámolójában. Vác nem kerülhette el a tatárok szörnyű pusztítását sem, és IV. Béla később német telepesekkel népesítette be a vidéket. A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat régészei most megtalálták a 14. századi német városmagnak azt a részét, ahol kertek és telekrészek nyomait sikerült azonosítani, továbbá korabeli faépületek maradványait s kemencéket is rejtett a váci telepesek területe.
A 18. század idején újra benépesült a város, erre utal, hogy az archeológusok 8 kutat tártak fel. Mészáros Orsolya szerint a kutak közül kettő fagerendás, hat pedig kőből épített, s ugyan az eddig feltártakból nem került elő jelentős leletanyag, dendrokronológiai vizsgálattal meghatározhatják majd a fagerendás építmények keletkezésének idejét.
A váci polgárok hétköznapjairól a faépületek és a kutak mellett egy különleges leletegyüttes is tudósít, ugyanis a szakemberek a városmag felé eső részen egy tárológödör Anjou-kori edényeire is rábukkantak. Az együttes különlegessége, hogy az edények teljesen ép állapotban kerültek elő. Mészáros Orsolya szerint a 25-ből 15 edényt úgy vettek ki a tárológödörből, ahogy azokat az edények gazdája évszázadokkal ezelőtt elhelyezhette ott.
A 14. századra keltezhető edények gabonamagvakat s állatcsontokat rejtettek. A leletek között bécsi és budai kerámia korsók, fazekak, kancsók mellett velencei pohártöredékek találhatóak. A munkálatok során egy, szintén a korból származó különleges bécsi lábas is előkerült, amelynek típusa nem található meg a Váci Múzeumban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap