Megújítják az Oroszlányi Bányamúzeumot
2008. október 13. 16:04 MTI
Megújítják az Oroszlányi Bányamúzeumot: az egykori bányaépületek revitalizációjára és a kiállítás korszerűsítésére 424 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a soproni székhelyű Központi Bányászati Múzeum az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közép-dunántúli Operatív Program keretében - mondta Bircher Erzsébet múzeumigazgató.
Korábban
A leendő múzeumban a 20. századi hazai bányászatról 21. századi múzeumi megoldásokkal szándékoznak képet adni, amelyek új tartalmat visznek a múzeum tevékenységébe - közölte a szakember. A statikus ábrázolástól, a kissé "poros" bemutatási módról a műszaki jellegnek megfelelően a hangsúlyokat a megértésre és a szórakoztatásra helyezik - foglalta össze az új kiállítási koncepció lényegét az igazgató.
Közlése szerint az Oroszlányban található anyag ipar- és társadalomtörténeti szempontból egyaránt jelentős. Különleges a környezete is, hiszen a közgyűjteménynek Magyarország egyetlen épen maradt valódi szénbányája, a Vértesi Erőmű bányaüzemének volt 20. aknája ad helyet, amelyet nyolc évvel ezelőtt a barnaszénmező kimerülése miatt zártak be. Megőrizték ugyanakkor eredeti állapotban a bánya jellegzetes épületeit, az aknatornyot, a szállítóakna-gépházat a gépekkel, a berendezésekkel és a ritkaságnak számító kötélpálya-feladó állomást.
A revitalizáció keretében felújítják az egykori bányaépületeket, s az "ipari retro" jellegű környezetben modern kiállítási és közösségi tereket alakítanak ki. Megújítják a technológiai szempontból érdekes bányaépületek, köztük az aknatorony, a csillefordító kiállítási információs rendszerét és korszerűsítik az állandó tárlatot is. Az igazgató hangsúlyozta: ki akarnak törni a tradicionális ipari múzeumi szerepből, s a technológia-történet bemutatásán túl az ipar - Oroszlány esetében a nagyipari bányászat - településszervező erejét, társadalomformáló hatását is érzékeltetni akarják.
A szakemberek reményei szerint a megújuló múzeum nemcsak turisztikai vonzerőt képvisel majd, hanem az ott élők számára is élményt nyújt. "Szeretnénk, ha a város közösségi tere lenne, ahol a saját múltjukra is emlékezhetnének mindazok, akiknek a bánya adott megélhetést" - mondta az igazgató. A Központi Bányászati Múzeum szervezetéhez tartozó Oroszlányi Bányamúzeum felújítása 2009-ben kezdődhet meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
holokauszt
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05