Baktériumokkal menthetik meg az ókori emlékeket
2008. szeptember 29. 08:24 Science Daily
Új élet született a római katakombák mélyén: a római sírok falán két új baktériumfajtát fedeztek fel, amelyek egy új kutatás szerint bát tönkreteszik az egykori emlékeket, mégis segíthetnek a kulturális örökség védelmében.
Korábban
Szent Callixtus katakombái egy körülbelül 15 hektáros területre terjednek ki, a földalatti sírokat I. Callixtus pápáról nevezték el, és azok az i.sz. 2. század végén épültek. A komplexumban 30 pápát és mártírt temettek el.
Dr. Clara Urzì, a Messinai Egyetem professzora szerint a katakombák falán megtelepedő baktériumok gyakran okoznak problémákat, ám a most talált két fajta igazi különlegesség. A kutatók reményei szerint ugyanis ezek vizsgálata segíthet megérteni, hogy az ősi szervezetek miként teszik tönkre és pusztítják el az egykori emlékeket. Az International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology című folyóirat szeptemberi számában megjelent tanulmány szerint ezáltal talán felkészülhetnek az ellenük való védekezésre is.
Urzi szerint a katakombák speciális körülményei között egyedülálló baktériumok jöttek létre, amelyekhez hasonlókat korábban már egy középkori német bánya mélyén is találtak. A most talált példányok a Kribbella catacumbae és a Kribbella sancticallisti nevet kapták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap