Brutális film készült a szélsőbaloldali német terrorcsoportról
2008. szeptember 12. 11:04
Alighanem megváltoztatja az egykori szélsőbaloldali Vörös Hadsereg Frakció (RAF), illetve a `főszereplő` Baader-Meinhof csoport hajdani tevékenységével, s általánosságban a terrorizmussal kapcsolatos németországi vitát az a legújabb film, amely a napokban kerül a mozikba a több mint harminc évvel ezelőtt történt eseményekről.
Legalábbis erre a következtetésre jutott a Der Spiegel című hetilap legfrissebb számában megjelent írásában Dirk Kurbjuweit német író és forgatókönyvíró, aki egyike volt azoknak a keveseknek, akik még a szeptember 16-ra tervezett premier előtt szűk körben láthatták a filmet.
Kurbjuweit szerint ugyanis Bernd Eichinger producer és Uli Edel rendező filmje minden korábbinál brutálisabban mutatja be a Baader-Meinhof csoport által elkövetett gyilkosságokat és egyéb bűncselekményeket, azaz - mint írásában fogalmazott - nem is annyira művészi, hanem történelmi film készült.
A film, amely a korábbi Spiegel-főszerkesztő és jelenleg inkább terrorizmus-kutató Stefan Aust könyve alapján készült, rendkívül sok fájdalmat és még több vért mutat, mégpedig a legdurvább képi eszközökkel - figyelmeztetett a cikkíró, utalva arra, hogy a Der Baader Meinhof Komplex (A Baader-Meinhof komplexus) című film valójában az egykori terroristák legszörnyűbb bűncselekményeiről rántja le meglehetős brutalitással a leplet.
A filmben olyan jelenetek láthatók, amelyek egyetlen korábbi, az akkori társadalomnak hadat üzenő és a fegyveres ellenállás, a terrorista bűncselekmények útjára lépő RAF-ról szóló filmben sem szerepeltek. Dirk Kurbjuweit írásában úgy vélte: a legújabb film hiányzott az akkori események helyes értékeléséhez, s ily módon elengedhetetlen alapot képez a németországi vitához. Kurbjuweit szerint nem fér kétség ahhoz, hogy a csoport valóban szörnyű vérfürdőt hajtott végre, az azonban eddig valahogy "elveszett" az események tengerében.
A korábbi Spiegel főszerkesztő könyve immár a harmadik feldolgozásban jelent meg. Stefan Aust hasonló című könyvének első változatát 1985-ben jelentette meg, majd azt 1997-ben aktualizálta, mostanra pedig újból átdolgozta. A könyv "alapműnek" számít a Vörös Hadsereg Frakció híres-hírhedt, de ma is napirenden lévő tevékenységéről, a csoport által elkövetett terrorcselekményekről és a hatóságok magatartásáról.
A szélsőbaloldali szervezetet 1970-ben alapította Andreas Baader, Ulrike Meinhof és Gudrun Ensslin, s az azt követő években a csoport szerte Németországban terrorcselekmények sorozatát követte el, s több mint 30 gazdasági vezetőt, jogászt, politikust, katonát és rendőrt ölt meg. Meinhof 1976-ban, Baader és Ensslin 1977-ben a börtönben öngyilkosságot követett el, s a csoport néhány korábbi vezetője pedig még ma is életfogytiglani börtönbüntetését tölti.
A film főszerepeit a legnagyobb német sztárok játsszák, így Andreas Baadert Moritz Bleibtreu, Ulrike Meinfofot pedig Martina Gedeck alakítja.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap