Kínaiaktól kölcsönözte a helikopter ötletét Leonardo
2008. augusztus 5. 11:05
Leonardo da Vinci repülő masinájának rajzai meglepően hasonlítanak kínai eredetijükhöz, és kétségtelenül azok ismerete ihlette őket - véli Gavin Menzies, angol amatőr régész.
Korábban
Gavin Manzies első, 1421- Amikor Kína felfedezte a világot című könyvében azt állítja, hogy egy hatalmas kínai flotta az 1440-es években már feltérképezte a világot. A kínai tengerészek már az európai felfedezők előtt eljutottak Ausztráliába, Új-Zélandra és Észak-Amerikába. Legújabb könyvében Menzies arról ír, hogy ugyanennek a flottának a négy hajója Velencébe ment világtérképeket, csillagászati térképeket és enciklopédiákat hozva magával olyan tudásról, amely akkoriban jóval megelőzte Európát.
Szerinte az 1452-ben született Leonardo bonyolult mérnöki és anatómiai rajzai is a kínaiakra vezethetők vissza. A fogaskerék, vízikerék és más eszközök, kínai enciklopédiákban szereplő tervrajzai valószínűleg Taccola és Francesco di Giorgio másolatai és változatai révén kerültek hozzá. Elmélete alátámasztásául Menzies összehasonlította Leonardo rajzait a Nung Su-ban, egy 1313-ból származó kínai mezőgazdasági értekezésben talált, ostromágyúkat, malmokat és szivattyúkat ábrázoló rajzokkal, és kiderült, hogy a Leonardo által lerajzolt minden egyes gépelem megtalálható a kínai kézikönyvekben.
"Nagyon hatásos, nagyon érdekes, de a munka java még csak most következik. Menzies azt állítja valamiről, hogy másolat, csak mert hasonlóan néz ki, és azt mondja, hogy két dolog majdnem megegyezik, pedig nem" - véli Martin Kemp, az Oxford Egyetem művészettörténész professzora. "Figyelni fogok minden jelre, ami arra utalhat, hogy Leonardo közvetve vagy közvetetten ismerhette a kínai munkákat. Nyitva fogom tartani a szemem, anélkül, hogy azt gondolnám, hogy ez feje tetejére állítja Leonardo tanulmányait."
Menzies elméletének alapja Toscanelli egy levelének, Kolumbusz papírjai között talált másolata, amelyben utalás történik a kínai nagykövetre. Menzies megjelentette a levél fordítását, amely így hangzik: Jenő pápa idején egy kínai nagykövet jött hozzá", bár ez nem teljesen világos a latin szövegben.
"Badarság. Egyetlen valamirevaló tudós sem gondolhatja, hogy a Toscanelli levelében említett személy kínai lett volna" - mondja Felipe Fernandez-Armesto, a tengeri felfedezések szakértője. Geoff Wade kutató szintén úgy véli, hogy Menzies könyve a történelmi fikció kategóriájába sorolható. "Kerültek Európába kínai vívmányok, mint ahogy európai eszmék is eljutottak Iránban és azon túl. De a könyv azon feltételezése, hogy 1434-ben kínai flotta érkezett Itáliába, minden alapot nélkülöz. Semmilyen kínai bizonyíték nem támasztja alá."
Menzies nem törődik a kritikákkal. Szobája tele van az elméletét alátámasztó iratokkal. "A kritikák által hangoztatott állítás, hogy nincs bizonyíték, egyszerűen ostobaság. Rengeteg bizonyíték van. Nem én vagyok képzelgő, hanem azok a történészek, akik ragaszkodnak ahhoz az ostobasághoz, amelyet ma történelem címén tanítanak."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hidegháború
- Csak Jimmy Carter elnöksége alatt térhetett haza a Szent Korona
- A világ legnagyobb hatalmai közé akarta emelni országát az utolsó iráni sah
- Bűntudat helyet csak nosztalgiát érzett Uganda véreskezű diktátora, Idi Amin Dada
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó
- Meghibásodás miatt oldottak ki Kanada felett az amerikai atombombák
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Félelmetesen közel került a világ az atomháborúhoz a kubai rakétaválság idején
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap