Szent hegyet és miniállamot is jelöltek az UNESCO világörökségi listájára
2008. július 4. 08:03
A kanadai Québecben ülésezik az UNESCO Világörökség Bizottsága (VÖB), hogy kiválassza a benyújtott 45 új pályázat közül azokat, amelyeket idén felvesz listájára.
Korábban
A világörökség listáján jelenleg összesen 851 helyszín szerepel, ezek közül 660 kulturális, 166 természeti nevezetesség, 25 pedig vegyes jellegű. Öt ország először jelöl helyszínt: Kirgizisztán a Szulamain-Too szent hegyet, Pápua Új-Guinea Kuk hajdani mezőgazdasági területet, az olasz félszigeten lévő San Marino miniállam a városközpontot és a Titano hegyet, Szaúd-Arábia az Al-Hidzsr régészeti együttest, Vanuatu pedig a Mata királyról elnevezett tájegyüttest. Előnyben részesítik az elbírálásnál az olyan országok pályázatait, amelyeknek még nem szerepel valamely nevezetessége a világörökségben.
Kínai óváros is szerepel a jelöltek között |
A VÖB szakértőinek québec-i munkájáról Roni Amelan elmondta a francia hírügynökségnek, hogy az elbírálás két fő szempontja a megjelölt helyszín "rendkívüli egyetemes értéke", illetve a pályázó ország által a hely értékeinek megőrzésére, bemutatására kidolgozott terv minősége. Az Elba völgyének törlése a listáról azért került napirendre, mert az UNESCO véleményét figyelmen kívül hagyva a folyó fölött 600 méteres híd épül Drezda központjában. Macura Koicsiro, az UNESCO elnöke a tanácskozás kezdetén megjegyezte, hogy egy helyszín törlése "sohasem tekinthető kielégítő megoldásnak". Tavaly azonban töröltek egy ománi természetvédelmi élőhelyet a listáról - mert annak területét az emírség az eredeti tizedére csökkentette.
Megvizsgálják a tanácskozáson a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listáját is. Ezen jelenleg 30 helyszínt tartanak nyilván, közülük egyeseket törölni fognak, mert időközben haladás történt a helyszín védelmét illetően, mások viszont rákerülnek a listára, nem egyszer éppen az érdekelt ország kérésére - ez ugyanis lehetőséget nyújt a hely megőrzését szolgáló támogatások elnyerésére.
A bizottság ülésének színhelye, a csütörtökön alapításának 400. évfordulóját ünneplő Québec óvárosa 1985-ben került fel a listára. A ma is francianyelvű várost Samuel de Champlain francia felfedező alapította 1608-ban.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05