2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kartográfiai gyöngyszemek Zircen

2008. április 14. 16:00

Kartográfiai gyöngyszemek címmel nyílt kiállítás pénteken Zircen, az Országos Széchenyi Könyvtár Reguly Antal Műemlékkönyvtárában.

A kiállítás apropóját az adta, hogy 25 éves restaurálás után most visszakerült Zircre, a műemléki könyvtárba az 1630-as években alkotott éggömb, amelyet a 17. század leghíresebb kartográfusa, a holland Willem Janszoon Blaeu készített - tájékoztatott Németh Gábor, a könyvtár igazgatója. Hozzátette: egy Blaeu-földgömb pedig szintén régóta a könyvtár tulajdona már, így most együtt látható a két páratlanul érdekes és értékes alkotás.

Összesen hat többévszázados glóbusz látható a kiállításon - mondta a könyvtár igazgatója, megjegyezve, hogy köztük van az első magyar nyelvű földgömb is. A kiállítás négy "vendéggömbje" Bécsből és Budapestről érkezett, s azok szintén az 1600-as évek elején készültek - tette hozzá.

A glóbuszok, mivel nagyon sérülékenyek, a könyvtárak, gyűjtemények féltve őrzött kincsei - mondta Németh Gábor, megjegyezve, hogy a régi korokban igen fontos szerepet játszottak a csillagászati és a földrajzi megfigyelések, felfedezések megjelenítésében. De a glóbusz évszázadok során a tudomány jelképe is volt, a tudós elmék szobájából nem hiányozhatott.

A kiállítási ritkaságok sorát gyarapítják az évszázados térképek is, valamint azok a korabeli érmek, amelyeket kartográfiai szempontból jeles eseményekre adtak ki - közölte az igazgató, rámutatva, hogy az értékes érmeket a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kölcsönözte a zirci kiállításhoz.

Hervay F. Levente, a zirci ciszterci apátság alperjele a kiállítás megnyitóján annak az örömének adott hangot, hogy végre visaszakerült a ciszterci rend műemléki könyvtárába a nagy gonddal restaurált éggömb, a párja (földgömb) mellé. A két nagy értékű kartográfiai alkotás a 19. század közepén került a rend birtokába, valószínűen azáltal, hogy Fehér György, korabeli nagyhírű történész és katolikus pap a könyvtárát a ciszterciekre hagyományozta.

Az alperjel rámutatott: óriási munkát végeztek azok, akik először térképezték fel a Földet, hiszen 1500 körül még azt sem tudta az emberiség, hogy mi van a "nagy vízen", az óceánon túl. Szerinte a föld első feltérképezői, "kartográfusai" a hódítók és kincskeresők, a hajósok, a misszionárusok és az utazók - mai szóhasználattal élve turisták - voltak.

A Kartográfiai gyöngyszemek című kiállítás augusztus 31-ig lesz látható Zircen.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!