2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kötelező lett Auschwitz meglátogatása az angol iskoláknak

2008. február 6. 11:00

A középiskolai tanterv állandó részévé tette a brit kormány az egykori auschwitzi haláltábor felkeresését. A program bevezető jelleggel már 2006-ban elkezdődött.

A minisztérium most 2011-ig terjedően hagyta jóvá a program folytatását, de már előirányozta a pénzügyi támogatást a későbbi évekre is. A kezdeményezés alapján minden évben, minden brit középiskolából két 16-18 éves diák utazik a lengyelországi haláltábor helyén működő emlékhelyre. Az iskolák fejenként 100 fontot fizetnek, ehhez a kormány minden diák esetében további 200 fontot ad. A programot évente összesen 1,5 millió fonttal (520 millió forinttal) támogatja a költségvetés.

A kiválasztott tanulók reggel utaznak repülővel Lengyelországba. Körbevezetik őket az auschwitzi barakkokon, a krematóriumokon, valamint megölt foglyok cipőit, ruháját, lenyírt haját bemutató múzeumon. Az egynapos látogatás megemlékező rendezvénnyel ér véget, és a diákok még aznap este visszatérnek Nagy-Britanniába. Az utazás előtt a fiatalok előadást is meghallgatnak a tábor egy-egy túlélőjétől, visszatérésük után pedig szemináriumokon fejthetik ki véleményüket a látottakról.

A brit Holokauszt Oktatási Alap, amely a látogatásokat szervezi, közölte: az utazások célja "nem a diákok megríkatása", hanem az, hogy a fiatalok "szemtanúkká" váljanak, mivel eljön majd az idő, amikor már nem lesznek túlélők, akik az Auschwitzban történtekről beszámolhatnak. Erre az időre készülve az alapítvány összeállított egy DVD-t, amely túlélőket - köztük magyarokat - szólaltat meg, és amelyet az iskolák megrendelhetnek.

Karen Pollock, a Holokauszt Oktatási Alap vezérigazgatója a The Timesnak elmondta: az eddigi látogatások a diákok életét alapjaiban változtatta meg. Pollock szerint előfordult, hogy auschwitzi látogatásról visszatérő középiskolások szórólapok terjesztésébe kezdtek, tiltakozva az ellen, hogy a legnagyobb brit szélsőjobboldali erő, a Brit Nemzeti Párt az ő körzetükben jelölteket állítson a tanácsi választásokon.

Jim Knight iskolaügyi államminiszter a program kiterjesztését azzal indokolta, hogy a holokauszt a világtörténelem egyik legnagyobb horderejű fejleménye. "Hatmillióan haltak meg, nem azért, mert csináltak valamit, hanem csak azért, mert azok voltak, akik ... megdöbbentő az auschwitzi emberirtás mérete, ipari szintű gépesítése" - fogalmazott a brit miniszter.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!