A férfiak és az emberiség fejlődése
2008. január 16. 13:00
Desmond Morris antropológus új könyvében szembeszáll a mostanra igen divatos, feminista elméletekkel, miszerint az emberiség történetét valójában a nők döntései formálták.
Korábban
Férfiklimaxot hozott a mezőgazdaság kialakulása
Könyve elején az író visszautal 1967-ben megjelent Meztelen majom című művére, amely elsőként döbbentette rá az embereket arra, milyen erős kötelékek fűznek bennünket kőkorszaki múltunkhoz és az afrikai szavannákon kialakult életmódunkhoz. Bármennyire hatalmas fejlődésen is ment át az emberi társadalom, az emberi test, azon belül az emberi agy semmit sem változott. Minden nőben és minden férfiban ott lappang a szenvedélyes vadász, ill. gyűjtögető. Ezek a tulajdonságok még akkor alakultak ki, amikor az emberek Kelet-Afrika szavannáin az oroszlánokkal és a leopárdokkal versenyezve az életükért küzdöttek.
A Homo sapiens fejlődésében a legjelentősebb változást a törzsi együttélés és az együttműködés elsajátítása jelentette. A közösség ereje a legveszélyesebb ragadozókkal szemben is hatékony volt, és biztosította a túlélést. Az emberi intelligencia hatalmas előnyt jelentett, bár az agy munkája rengeteg energiát emészt fel. A nagyobb térfogatú agynak köszönhetően az emberek kialakították a beszédet, eszközöket találtak fel, és megtanulták a tűz használatát. Ők váltak a világ leghatékonyabb és legveszélyesebb vadászaivá. Néhány lándzsával felszerelkezve bármilyen állatot le tudtak győzni.
Morris a továbbiakban igyekszik magyarázatot adni a férfiak nők fölötti dominanciájára. Szerinte a vadászat igen veszélyes tevékenység volt, ezért a nők kimaradtak belőle, hiszen a törzs szempontjából értékesebbek voltak, mint a férfiak, mivel tőlük függött a faj fennmaradása. A sokkal nélkülözhetőbb férfiak tehát vadászni jártak, a nők pedig otthon maradtak. Ez a magatartásminta jóval azután is folytatódott, hogy már kinőttünk a vadászó, gyűjtögető korból. A férfiak agya tehát fokozatosan sokkal vakmerőbbé, sokkal agresszívebbé és sokkal ravaszabbá vált.
A férfiak kb. 10 ezer évvel ezelőtt álltak teljesítményük csúcsán. A gyorseszű, atlétatermetű alfavadász a világ legerősebb állata lett, aki minden más fajon, még embertársain is uralkodott. Ez a felsőbbség azonban a mezőgazdaság térhódításával halványulni kezdett. Az élelmet már nem kellett üldözni, megtermett helyben, így a férfiak elvesztették létezésük okát.
Az agrártársadalmak kialakulása olyan gyorsan ment végbe, hogy a férfiak mentális alkata nem tudott felzárkózni a változásokhoz, valójában a mai napig le van maradva. Ennek ellenére a férfiak igen alkalmazkodóak: az igazi helyettesítésére gyorsan kitalálták a sportvadászatot, ami fontos szerepet játszott az iparosodás előtti társadalmak életében. A középkori Angliában a legszigorúbb törvényeket és a legkeményebb büntetéseket birtokháborításért és orvvadászatért hozták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 2025.01.20.
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 2025.01.20.