Éhínséget és háborúkat hoztak a klímaváltozások
2007. november 27. 09:00
A globális felmelegedés egyike a legjelentősebb fenyegetéseknek, amelyekkel az emberiségnek szembe kell néznie - figyelmeztettek a kutatók egy új tanulmányt ismertetve.
Korábban
`Lehet, hogy a melegebb hőmérséklet egy ideig jó, de bizonyos határokon túl károsíthatja a növényzetet` - állapította meg Peter Brecke, a Georgiai Technológiai Kutatóintézet tanársegéde. Rámutatott, hogy az aszályok elszaporodása és a népesség gyors növekedése következtében egyre nehezebb lesz mindenkinek élelmet biztosítani és ezért ne lepődjünk meg, ha azt látjuk, hogy az éhezés elterjedésével az éhes emberek összecsapnak egymással.
"Ilyen ökológiai helyzet előfordulásakor az emberek hajlanak arra, hogy máshová költözzenek. A tömeges elvándorlás háborúhoz vezet, amint az a 13. században történt, amikor aszály pusztított Mongóliában és a mongolok lerohanták Kínát" - mondta David Csang, a hongkongi egyetem földrajzprofesszora, hozzátéve, hogy járványok nem hozhatók közvetlen összefüggésbe a hőmérséklet megváltozásával, annál inkább a népvándorlással, amelyeket viszont a klímaváltozás okozhat.
Jóllehet a tanulmány csak a hőmérséklet csökkenésével járó időszakok következményeit sorolta fel, a kutatók rámutattak, hogy ugyanezekkel a következményekkel járhat a hőmérséklet emelkedése is. Egy közelmúltban közzétett jelentés szerint egy klímaváltozás a világ országainak felét konfliktusoknak vagy komoly politikai megrázkódtatásnak tenné ki. A londoni konfliktuskezelő csoport, az International Alert szerint 46 országban - együttesen 2,7 milliárd lakosságnyi területen - idézhetné elő a klímaváltozás súlyos konfliktusok kockázatát, további 56 országban pedig súlyos politikai labilitással kellene számolni.
Az érintett országok listáján vezető helyen áll Nyugat- és Közép-Afrika, ahonnan már most összecsapásokat jelentenek Ghana északi részéből a pásztorok és földművesek között. Veszélyes változások következhetnek be Bangladesben és Indiában, a Gangesz folyó mentén is, ahol 400 millió ember él. A már amúgy sem problémamentes Közel-Keleten vízhiány nehezítheti a feszültségek enyhítését. A jelenleg még nyugalmas Latin-Amerikában pedig a jéghegyek olvadásának a folyókra gyakorolt hatása destabilizálhatja a helyzetet.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap