A ruházkodás miatt alakulhatott ki a mezőgazdaság
2007. október 31. 10:00
A táplálékszerzés mellett a ruházkodáshoz szükséges alapanyag-szükséglet volt a mezőgazdálkodás fejlődésének motorja - derül ki egy igen provokatív, az agrikulturális forradalom történetének hagyományos kereteit feszegető elméletből.
Korábban
A doktorandusz szerint a lehetséges magyarázat a klímaváltozásban keresendő. Az északi féltekén ugyanis az utolsó jégkorszak végén jóval hidegebb volt a mainál, amely a vadászok és gyűjtögetők számára melegebb és rétegesebb öltözködést igényelt. A levadászott állatok szőrméjét az éghajlatváltozás miatt könnyebb és szellősebb ruhákra cserélték. Ekkor jelent meg a gyapjú mellett a kender alapanyagú öltözet, amelynek elterjedése katalizálhatta a mezőgazdaság kezdetleges formáit.
Gilligan a Bulletin of the Indo-Pacific Prehistory Association legújabb számában közölt írásában szembeszáll a szakma alaptéziseivel. Elgondolása alapján a vadászat és gyűjtögetés a mezőgazdálkodásnál megbízhatóbb és hatékonyabb módja volt az élelmiszer beszerzésének. Érvelése szerint a kedvező éghajlat miatt Ausztrália őslakóinak sem volt szükségük több rétegű ruhákra, s emiatt a mezőgazdálkodás elterjedésére sem került sor. A vadászat és a gyűjtögetés minden igényüket kielégítette. Az abók általában meztelenül jártak-keltek, csak igen egyszerű és kezdetleges ruhadarabokat viseltek. A státuszjelző dekorációk sem a ruháikon, hanem a testükön jelentek meg.
A Melbourne-i Egyetem kutatója, Lindsay Falvey szerint Gilligan kutatása igen fontos a vadászó és gyűjtögető életmódról a mezőgazdaságra való áttérés történetének vizsgálatában. Falvey szerint azonban a ruházkodás nem lehetett elsődleges, legfeljebb kiegészítő szerepű. Gilligan beszámolója nyomán tehát termékeny vitákra számít.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap