Kormányzati zűrzavar egy botránykönyv miatt
2007. július 2. 12:00
Az európai szexuális forradalom hajnalán Angliában igen komoly botrányt okozott, hogy a Penguin Books kiadó egymás után jelentette meg a viktoriánus erotika korábban tűrtnek és tiltottnak számító irodalmát.
Korábban
Perre mentek miatta |
Amikor aztán a könyv Sir Reginald Manningham-Buller főállamügyész kezébe került, az első négy fejezet átolvasása után bűnvádi eljárással állt elő a kiadó ellen, mondván az megsértette az 1959-ben újragondolt Obszcén Publikációs Törvényt. A per során a kiadó az irodalmi művek szabadságával érvelt, míg a vád a bíróság érzelmeire és erkölcseire próbált hatni, hiszen szerintük a hasonló könyvek igen károsak lehetnek. A bíróság a kiadó javára döntött.
Az ügyészi hivatal azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és a belügyminisztériumhoz fordultak, akik egy jelentésben foglalták össze a per tanúságait. Bár a Legfelső Bíróság vezetője az egészet "baromságnak" minősítette, mégis megváltoztatták a korábbi szabályokat, és azután bűnvádi eljárás helyett egy egyszerű bírói döntéssel is be lehetett tiltani a hasonló szellemiségű műveket.
Éppen ezért nem volt meglepő, hogy a londoni bírói testület feje, Sir Robert Blundell hamarosan elrendelte a Fanny Hill - Egy örömlány emlékiratai című könyv nem sokkal korábban elkobzott 171 példányának bezúzását. Az ügy azonban komoly botrányhoz vezetett, ezért a parlament is foglalkozott vele - derül ki az iratokból. Az esetet - és egyben a pornográf könyveket - a munkáspárti és a konzervatív képviselők is elítélték, bár a legtöbben pont az erkölcsről tartott beszédük után rohantak a könyvtárba, hogy elsőként olvashassanak Fanny Hill gyönyöreiről.
Más képviselők az esélyegyenlőtlenségre hívták fel figyelmet, hiszen szerintük csak a puhaborítós változatot kobozták el, míg a keménykötéses továbbra is kapható volt. Sir John Hobson, az új főállamügyész válaszában azzal érvelt, hogy a keménykötéses változatból az obszcén részeket egytől egyig kihúzták, bár az egyes esetekben akár 6-10 oldal is lehetett.
Hat hónappal később hasonló vita tört ki a képviselők között, így a hasonló ügyeket visszautalták a bíróságok jogkörébe, az 1970-ben beiktatott új kormány pedig úgy döntött, hogy sem Fanny Hill sem pedig Lady Chatterley kalandjai nem tekinthetők obszcénnek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap