Az ötvenhatos vértanúkra emlékezünk
2007. június 16. 10:30
Június 16-án, az Ötvenhatos Vértanúk Emléknapján az 1956-os miniszterelnök Nagy Imrére és mártírtársaira, valamint az 1956-ot követő megtorlás áldozataira emlékezik az ország.
Korábban
Az újratemetés kulisszatitkai |
A pert szigorúan titkosan bonyolították, a szervezést Rajnai Sándor ezredes irányította. Nagy Imrét, Maléter Pált és Gimes Miklóst halálra, Kopácsi Sándort életfogytiglani, Donáth Ferencet 12 évi, Jánosi Ferencet 8 évi, Tildy Zoltánt 6 évi, Vásárhelyi Miklóst 5 évi börtönre ítélték. A törvénysértő per két további vádlottja közül Losonczy Géza 1957 végén a börtönben tisztázatlan körülmények között meghalt, Szilágyi József ügyét pedig elkülönítve tárgyalták, s már 1958. április 24-én kivégezték. A kivégzettek holttestét a börtönudvaron betonba ágyazták, majd 1961-ben titokban átvitték a Rákoskeresztúri temető 301-es parcellájába.
1988-ban, a kivégzések 30. évfordulója alkalmából a Történelmi Igazságtétel Bizottság (TIB) felhívást intézett a társadalomhoz az 1956 utáni megtorlás áldozatainak erkölcsi, politikai és jogi rehabilitációja érdekében. Június 16-án a Köztemetőben mintegy négyszázan koszorút helyeztek el a 301-es parcellában, s megemlékezés keretében felolvasták a kivégzettek 244 fős listáját. A párizsi Pére Lachaise temetőben a családtagok jelenlétében felavatták Nagy Imre jelképes sírját.
Az állampárt 1988-ban kegyeleti kérdésnek tartotta az ügyet, kapcsolatba lépett az ellenzékkel, a családtagokkal. Az MSZMP-vezetés határozata alapján 1989 áprilisában ötnapi kutatás után valamennyi mártír maradványai előkerültek: arccal lefelé találták őket, kátránypapírba csomagolva. A TIB követelte, hogy a kormány tegye közzé a kivégzettek névsorát, nevüket közös emlékmű őrizze. 1989 áprilisában Németh Miklós kormányfő javasolta, hogy a temetés kormányzati lépés is legyen. Politikai felülvizsgálatról és a megbékélésről szóló kormánynyilatkozatról döntöttek.
1989. június 16-án Budapesten - ahogy akkor nevezték - a nemzeti gyász és megemlékezés napján, kivégzésük 31. évfordulóján ünnepélyesen újratemették Nagy Imre és mártírtársai földi maradványait. A Hősök terén felállított ravatalok előtt - a kormány és az ellenzék közös szervezésében zajló gyászszertartáson - 100-150 ezer ember búcsúzott a mártíroktól. A temetésre az Új köztemető 301-es parcellájában került sor, ott, ahol a maradványokat megtalálták.
A temetőben a családtagok, a harcostársak és a barátok koszorúinak elhelyezése után felolvasták a kivégzettek névsorát. A síroknál a család által felkért személy mondott búcsúbeszédet. Nagy Imrét Méray Tibor író és Kopácsi Sándor, Budapest egykori rendőrfőkapitánya búcsúztatta. Végül a különböző felekezetek papjai ökumenikus imát mondtak, és megáldották a 301-es parcellát. A Legfelsőbb Bíróság Elnökségi Tanácsa 1989. július 6-án Nagy Imrét és társait felmentette az ellenük 1958-ban emelt vádak alól.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap