Beillesztették az 1956-os forradalmat a magyar hadtörténetbe
2007. május 25. 09:00
A Hadtörténeti Múzeum legújabb, "...és legördült a vasfüggöny", Magyarország katonai története 1948-1968 címet viselő kiállításán a Magyar Néphadsereg 20 évét mutatják be.
Korábban
1940-es évek végére Magyarországon, szovjet felügyelet mellett, a hatalom teljes egészében a kommunisták kezébe került. A Rákosi nevével fémjelzett diktatúra totális államszerkezetébe illeszkedtek a magyar fegyveres erők (Magyar Honvédség, 1951-től Magyar Néphadsereg, Határőrség, Rendőrség, Államvédelmi Hatóság), amelyek egyben a hatalom eszközei és elnyomó szervei is voltak.
A Magyar Néphadsereg mindezen túl, előbb kétoldalú egyezmények által, 1955-től pedig a Varsói Szerződés szervezeti keretei között a szovjet hadsereg szövetségeseként a `béketábor` erejét gyarapította, és készült a két világrendszer, a szocializmus és a kapitalizmus közötti végső, globális összecsapásra, a III. világháborúra. Mindennek érezhető következménye az ország teherbíró képességéhez nem igazodó erőltetett hadseregfejlesztés volt, ami az ötvenes évek elején rövid idő alatt valósággal kizsigerelte a magyar társadalmat.
A forradalmat követő évek és az 1960-as évtized a hadsereg újjászervezésével, az egyes fegyvernemek szerkezeti és haditechnikai korszerűsítésével telt el. Az évtized közepére a Magyar Néphadsereg mind mennyiségi, mind minőségi tekintetben elérte a Varsói Szerződés hadseregeinek átlagos színvonalát, ám ezzel együtt - a többi szövetségeshez hasonlóan - alárendelt szerepet játszott a szovjet hadsereg mellett. A Magyar Néphadsereg ennek ellenére fennállásának négy évtizede alatt csupán egyetlen nagyszabású akcióban, 1968-ban Csehszlovákia megszállásában vett részt.
A kiállítás ennek a húsz évnek magyarországi katonai eseményeit mutatja be a Magyar Néphadsereg és az 1956-os forradalom és szabadságharc történetének megelevenítésével. A szervezők elmondása szerint elsőrangú céljuk az volt, hogy 1956 szabadságharcát beillesszék a korszak történelmének, hadtörténelmének fő sodrába. "Úgy ábrázoljuk 1956-ot, hogy az nemcsak egy "sziget" a magyar történelemben, hanem mintegy következménye a diktatúrának, az 1950-es évek első fele magyarországi elnyomásának. Azt akartuk érzékeltetni, hogy bizonyos értelemben a hadsereg - miközben eszköze - áldozata is a diktatúrának" - áll az ismertetőben.
A tárlaton szembesülhetünk Rákosi tábornoki karával, a harcosnak nevezett közkatonák mindennapjaival, majd megelevenedik a forradalom katonai története is, hogy végül a kádári konszolidációt egy egykor használt MIG-21-es szimulátorába ülve fedezhessük fel. A múzeum további terveiben a Magyar Néphadsereg 70-80-as éveinek történetét feldolgozó rész megépítése szerepel, ami azt jelentené, hogy így teljessé válik az I. világháborút követő évtizedek magyar hadtörténelmének komplex bemutatása.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap