Nem engedik felülvizsgálni Gagarin halálát
2007. április 13. 11:00
Egy orosz kutatócsoport modern módszerekkel elemezte volna a pilóta utolsó repülésének körülményeit, ám a Kreml elzárkózott az újabb hivatalos vizsgálattól.
Korábban
Az újbóli vizsgálatot az idei Űrhajózás világnapja alkalmából vetették fel, az évfordulón ugyanis arra emlékeznek, amikor Gagarin 1961. április 12-én körberepülte a Földet. Az alig 68 perces űrutazás mérföldkő volt az Egyesült Államok és a Szovjetunió közti hidegháborús versenyfutásban, ám Gagarin élete ennek ellenére igen rövid és ellentmondásos lett. Az egykori űrrepülő 1968. március 27-én Vlagyimir Szeruginnal szállt fel Moszkva mellett egy MIG-15-össel, ám nem sokkal később a gép titokzatos körülmények között lezuhant és mindketten életüket vesztették.
A hivatalos nyomozási jelentés azonban csalódást okozott, mivel egyáltalán nem tudta megmagyarázni, hogy aznap mi is történt pontosan. A nyomozók csak a "legvalószínűbb okot" tudták valószínűsíteni, amely szerintük az volt, hogy a repülő olyan dugóhúzóba került, ahonnan már nem lehetett egyenesbe hozni a gépet. A pilóták a jelentés szerint egy meteorológiai ballon vagy egy furcsa felhő miatt kényszerületk a manőverre.
A bizottság jelentésében taglaltak sokakban felvetette Gagarin kompetenciájának kérdését is, és mivel a hatóságok hivatalosan sosem válaszoltak a megkeresésekre, megindultak a végtelen spekulációk. Az egyik legismertebb összeesküvés-elmélet szerint Gagarin nem tudta feldolgozni az űrutazással járó népszerűséget, és masszív alkoholista lett, így a két férfi a repülés előtt is jól bevodkázott. Más elméletek szerint lehetséges, hogy a gépet földönkívüliek rabolták el, vagy az is előfordulhat, hogy Gagarin túlélte a zuhanást és 1990-ig egy pszichiátriai osztályon élt. Mások szerint Szerugin ölte meg őket, mert féltékeny volt Gagarinra, illetve Gagarin csak megjátszotta a halálát, majd egy plasztikai műtétet hajtottak végre rajta és még ma is él. A kormányzati spekulációk hívei szerint a balesetet Brezsnyev rendeztette meg, aki nem örül Gagarin hírnevének.
Igor Kuznyecov, az 1968-as vizsgálatban is résztvevő repülőmérnök azonban úgy gondolja, hogy munkatársaival folytatott magánnyomozásuk sikeres volt: annak során ugyanis modern módszerekkel elemezték az egykori adatokat. A The Independentnek adott interjúban azt nyilatkozta, hogy a pilóták egy tragikus balesetben haltak meg, és szerinte a repülő utolsó útján egyáltalán nem aztörtént, mint amit eddig gondoltak. A vizsgálat szerint a pilótafülke nem zárt hermetikusan, mivel kinyílt az egyik szellőztető panel fedlapja, így a pilóták a vészhelyzetben szokásos magasság-csökkentésre kényszerültek. Arra azonban nincs magyarázat, hogy a lejjebb vett sebességen miért nem katapultáltak a gépből.
Kuznyecov 30 másik szakértővel ezért Vlagyimir Putyinhoz fordult, és a baleset körülményeinek hivatalos felülvizsgálatát kérvényezték. A Kreml azonban nem hisz a szakértőknek, és nem látnak okot az eredeti vizsgálat eredményeinek megbolygatására. Kuznyecov azonban nem érti a döntést, mondván "akkor nem voltak vizsgálati eredmények, csak spekulációk". Szerinte a döntés oka abban keresendő, hogy még ma is vannak olyanok, akik nem hajlandóak szembenézni azzal, hogy 40 éven át azért nem mondtak igazat, mert hibás volt a vizsgálat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Nagy-Britannia
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt
- Vígjátékba illő módon lopták el a Végzet kövét
- Az űr meghódítására hívta fel az emberiség figyelmét Stephen Hawking
- Átfagyva és ruha nélkül értek földet a La Manche csatorna első átrepülői
- Már ifjúkorában mesterséges nyelveket alkotott A Gyűrűk Ura alkotója, J. R. R. Tolkien
- 10 tény a whiskyről
- Tengeribetegsége sem akadályozta vakmerő akcióiban Nelson admirálist
- Az Egyesült Királyság legnehezebb időszakában uralkodott VI. György
- Végigharcolta a 20. század nagy háborúit Adrian Carton de Wiart
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap