Szimbolikus bogarak és szecessziós lámpák az Iparművészeti Múzeumban
2007. március 23. 10:15
Korábban
Világítson Tiffany-lámpával!
Louis Comfort Tiffany, a híres amerikai ékszerész fia Párizsban tanult festészetet, majd dísztárgytervezést, s hazatérve, 1879-ben alapította meg a Louis C. Tiffany & Associated Artists nevű társaságot, amely elsősorban enteriőröket tervezett és kivitelezett, üveggel csak mellékesen foglalkozott. Ám amikor Tiffany kiállította első üvegmunkáit, olyan elragadtatott érdeklődés fogadta azokat, hogy a siker hatására 1885-ben megalapította első üveggyárát, a Tiffany Glass Co.-t.
Tiffany művei között különleges helyet tölt be a "Láva" üvegtípus: megdermedt, aranyosan izzó lávafolyamot megidéző üvegtárgyak variációi. A másik meghatározó üvegtípus a "Páva": tompított, lágy irizálással az üvegtárgyakon a pávatoll szín- és fényhatásait jeleníti meg, ugyanakkor a művész madárhoz köthető szimbólumokat is alkalmazott. Hajszálvékony króm-aventurin szálakat láthatunk a kobaltkék üvegben, amelyek különböző megvilágításban más- és másképp csillannak meg.
Mindegyikük egyedi példány, melyeket eleve műalkotásnak szántak és keresett ritkaságoknak számítanak a leghíresebb műtárgy aukciókon. Az üvegeken kívül egy kétféle réz berakásával díszített, különlegesen megmunkált tizenhárom darabos ezüst Tiffany-piperekészletet - tükörrel, gyertya- és gyufatartóval, illatszeres palackocskákkal, tálkákkal, cipőkanállal és kamásli-gombolóval - , valamint egy bronz és színezett üveglapokból készült díszdobozt is tartogat a kiállítás.
Tiffany számára színes opalizáló üvegmozaikból készült lámpái hozták a legnagyobb sikert és ismertséget. A kizárólag kézzel készült lámpák igen változatosak: van köztük többkarú liliomlámpa, harang formájú, üvegszirmokkal díszített, pipacs alakú vagy szitakötőlámpa. Rendkívül drága darabok: a legmagasabb árat egy ritka "bazsarózsás" lámpa érte el: egy aukción 3 millió fontot fizettek érte. Noha a kiállításnak nem témája, az mégis bemutat egy tűzaranyozott bronz talapzatú lámpát, melynek búráját Tiffany-üveggel készítette a Duffner and Kimberly társaság.
Ez a lámpatípus vált divatossá szerte a világon. A Tiffany gyár később Favrile üveglapokat is forgalmazott - közel ötezer változatos színű és textúrájú üvegfélét -, amelyekből kisebb műhelyek készítették az ún. "Tiffany-lámpákat".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
maják
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását
- Halley-től a majákig: avagy a történelem megszámlálhatatlan világvége-jóslata
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- A titokzatos dzsungelbéli főváros a Csillagok Háborúja díszletéül is szolgált
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05