A lefejezett királynő: 420 éve halt meg Stuart Mária
2007. február 8. 15:00
Négyszázhúsz éve, 1587. február 8-án fejezték le Stuart Máriát, Skócia királynőjét, a világtörténelem egyik legismertebb és legtragikusabb sorsú nőalakját.
Korábban
Korai évek a pompától a börtönig
V. Jakab skót király és francia felesége, Lotharingiai Mária egyetlen gyermeke 1542. december 8-án született, apja hat nappal később kolerában meghalt. Hogy elejét vegyék a trónra igényt tartó VIII. Henrik angol király (egyébként Mária nagybátyja) követelésének, a csecsemőt még aznap Skócia királynőjévé nyilvánították.Időközben az angol trónt Mária unokatestvére, VIII. Henrik lánya, Erzsébet foglalta el. Az öröklési sorrendben második Mária - Európa katolikus többségével együtt - nem ismerte el a protestáns királynőt, s magát tekintette legitim uralkodónak. Felvette az Anglia királynője címet, halálos ellenségévé téve unokatestvérét, a nagypolitika azonban ellene dolgozott. Franciaországban kitört a hugenotta lázadás, férje meghalt, a régensként kormányzó Medici Katalin pedig kiegyezett Angliával. Mária, akinek Skóciában régensként uralkodó anyja ugyanebben az időben hunyt el, nem ismerte el a szerződést és elhagyta Párizst.
A 18 éves királynőt teljes anarchia fogadta, a protestáns rendek gyanakvással tekintettek a bigott katolikus Máriára. Neki mégis sikerült úrrá lennie a nehézségeken, bár serege és jövedelme alig volt, alattvalói pedig mindig készen álltak az összeesküvésre. Mária 1565-ben férjhez ment Darnley lordjához, de a házasság boldogtalannak bizonyult, hiába született belőle egy fiú, Jakab. Kicsapongó és féltékeny ura Mária színe előtt gyilkolta meg annak titkárát, ráadásul a trónt is magának akarta megszerezni.
A királynő gondjait Bothwell earlje oldotta meg, aki 1567 februárjában eltette láb alól a kényelmetlenné vált férjet. Mária felbujtóként maga is gyanúba keveredett, a felháborodás még magasabbra csapott, amikor három hónap múlva férjhez ment Bothwellhez. Az okokat illetően csak találgatni lehet: vélhetőleg nem a szenvedély, hanem betegsége, elkeseredettsége vihette rá a lépésre, s szeretett volna egy erős férfit találni, akire támaszkodhat. Rosszul számított, mert harmadik esküvőjét a katolikus és a protestáns egyház is érvénytelennek nyilvánította, a rendek pedig fellázadtak. Máriát elfogták, lemondatták 13 hónapos fia javára, majd egy távoli szigeten bebörtönözték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap