2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Dzsingisz kán a Magyar Nemzeti Múzeumba látogat

2007. január 4. 13:15

Dzsingisz kán, a mongol világhódító örökségét és korát mutatja be az a tárlat, amely a tervek szerint május közepén nyílik meg Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Magyar kutató járt a hunok fővárosában

Nacagín Bagabandi mongol elnök 2005-ben, budapesti látogatása alkalmával jelentette be: támogatja Mádl Ferenc, akkori magyar államfő kérését, hogy a mongol államiság évfordulójához kapcsolódó Dzsingisz kán-kiállítás Magyarországra is eljusson.

A vándorkiállítás, amely Isztambulból érkezik Budapestre, a XII. századtól kezdve mutatja be a mongolok történetét, egyebek mellett vándorlásukat, az oszmán birodalommal folytatott harcukat, a mongolok és a buddhizmus kapcsolatát - mondta az MTI érdeklődésére az intézmény főigazgatója. Kovács Tibor hozzátette, hogy a több mint félezer kiállítási tárgyat magában foglaló kollekciót csaknem húsz európai és mongol múzeum anyagából állították össze. A tárlat egyebek mellett festményeket, aranykincseket, buddhista szobrokat, korabeli használati tárgyakat és írásos emlékeket vonultat majd fel.

A főigazgató elmondta, hogy a kiállítást Isztambulon kívül eddig Bonnban, Münchenben és az ausztriai Schallaburgban láthatta a közönség. A budapesti tárlat külön kiállítási résszel egészül ki, amely Magyarországot mutatja be a tatárjárás idejéből. A tárlathoz Mongólia is kölcsönöz műtárgyakat. Kovács Tibor számításai szerint a csaknem százmillió forintba kerülő tárlatot százezernél több látogató tekinti majd meg a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Dzsingisz kán, eredeti nevén Temüdzsin (1162-1227) mongol uralkodó volt, aki egyesítette a mongol törzseket és 1206-ban létrehozta a Mongol Birodalmat. Előbb legyőzte szomszédos népeket, majd kiterjesztette uralmát. Vazallusává tette az orosz fejedelmeket, a mongol hadak meghódították Perzsiát, Elő-Ázsiát, Koreát, Hátsó-Indiát, Indonéziát és Kínát, 1241-ben pedig betörtek Lengyelországba és Magyarországra is. A birodalom, amely az uralkodó halálakor a Fekete-tengertől a Csendes-óceánig terjedt, az utódok korában több részre szakadt, később teljesen szétesett.

A kánt Mongóliában nemzeti hősként tisztelik, a buddhista egyház a megvilágosodottak, vagyis a bódhiszattvák között tartja számon. Tavaly, a mongol birodalom alapításának 800. évfordulóján nagyszabású állami ünnepségeken emlékeztek rá.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!