Digitalizálják a Smithsonian fotóarchívumát
2006. augusztus 31. 10:15
A hatalmas gyűjteményből egyelőre 1800 képet tettek digitális adatbázisban elérhetővé, ám a jövőben szeretnénk, ha a szervezet 13 millió képe is elérhetővé válna.
Korábban
A Smithsonian öszesen 13 millió képpel és 700 egyéb fotógyűjteménnyel rendelkezik, és már régóta tervezték ennek a hatalmas, szinte felfoghatatlan méretű képanyagnak a digitális formában történő közzétételét.
A fotókról nem rendelkeztek központi nyilvántartással, és a feladatot a Smithsonian intézményi struktúrájának összetettsége is bonyolította: jelenleg 18 múzeum, 9 kutatóintézet, és az amerikai Nemzeti Állatkert tartozik a szervezethez; így nem meglepő, ha sokszor azt sem tudták, hogy melyik képet hol keressék. Ezen kívül nagyon nehéz volt eldönteni, hogy melyik legyen az a 100 fotós, akinek képeiből kiválogatják az ominózus első 1800-at. A gyűjteményben ugyanis a régészettől az oceanográfiáig, az űrutazástól a hírességek képein át az elnöki pihenőkig mindenről lehet képet találni.
A szervezők nyilatkozatai szerint a múzeum 30 éve kacérkodott egy fotótörténeti intézet kialakításának gondolatával, ám az internet és a digitalizálás egész más irányba vitte el őket. Arra azonban mindvégig gondosan ügyelni akartak, hogy a webes gyűjtemény megőrizze a múzeum szervezetét, és a képek a megfelelő kontextussal kerüljenek fel az internetre.
A http://www.spi.si.edu/ címen elérhetővé tett gyűjtemény kivitelezésében és megoldásaiban abszolút naprakész. A látogatók az oldalra érkezve dolgozhatnak a klasszikus eszköztárral is, azaz a fotósok, a kép neve, annak elkészültének időpontja, a múzeum, a készítés évtizede, stb. alapján tallózhatnak. Van azonban egy interaktív részleg, ahol a képekből saját fotóalbumot hozhatnak létre, könyvjelzőket, cimkéket rendelhetnek a fotókhoz. A látogatás során megnézett képek is saját listába kerülnek, így a látogató hamarosan egy alapból felkínált, és egy maga által létrehozott, ám áttekinthető címkefelhő közepén találja magát.
Egy rövid próba után leesett az állunk: most már elhisszük, hogy a készítők ezzel az oldallal hozhatják vissza a múzeum nevét köztudatba. Ha pedig ez lesz a gyűjtemények digitalizálásának jövője, akkor csak reménykedünk abban, hogy hamarosan mindenhol így találjuk meg a számunkra kedves képeket. A szervezők szerint azonban mindez csak olyan, mit egy teljesen üres épület, amit most kezdtek csak el bebútorozni. Nagyon várjuk hát a házavató bulit!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap