Atomfegyverrel fenyegetőztek a britek Hongkong miatt
2006. július 7. 11:45
Az angol Nemzeti Levéltárban titkosítás alól frissen feloldott kormányzati emlékeztetők szerint a hidegháborúban az angol kormányzat azt gondolta, hogy egy kínai támadás ellen csak úgy tudják megtartani Hongkongot, ha annak megtámadására amerikai atomcsapást helyeznek kilátásba.
Korábban
Az ügy már 1959-ben előkerült, amikor Norman Brook államtitkár azt írta az angol miniszterelnöknek, hogy komolyan aggasztja Hongkong sebezhetősége. "Hongkong többé nem bír életbevágó stratégiai fontossággal. Szimbolikus és politikai fontossága abban rejlik, hogy ez az egyetlen közvetlen határunk a kommunista világgal... A kínaiak azonban bármelyik pillanatban lehetetlenné tehetik a körülményeket az élemiszer és vízellátás elvágásával."
Nagy-Britannia és az Egyesült Államok ezért 1961 márciusában Honoluluban tartott titkos találkozójukon vitatták meg az atomfegyver használatát Kína ellen, ha az Hongkong felé terjeszkedne - áll a mostani jelentésekben. "A célunk, hogy elhitessük a kínaiakkal: a Hongkong elleni támadás amerikai atomcsapást von maga után" - írta a találkozó előtt Harold Watkinson védelmi miniszter Alec Douglas-Home külügyminiszternek és Harold Macmillan miniszterelnöknek. 1961. február 22-én Douglas-Home pedig egy szigorúan titkos címkével ellátott levélben azt írta Watkinsonnak, hogy "Teljesen egyértelmű az amerikaiaknak, hogy Hongkong a hagyományos módon védhetetlen, így egy támadás esetén a Kína elleni atomcsapás lenne az egyetlen lehetőség a város megvédésére".
A beszélgetésbe bevonták Lord Louis Montbattent is, míg az Egyesült Államokat Harry Felt admirális, az USA Csendes-óceáni seregeinek főparancsnoka képviselte. Felt azt kérdezte a résztvevőktől, hogy mit várnak az Egyesült Államoktól, ha Kína megtámadná a gyarmatot. "Azt mondtam, hogy ez attól függ, hogy az amerikaiak azt akarják, hogy elveszítsük Hongkongot, vagy hogy megtartsuk. Erre azt válaszolta, hogy Kína bombázásán túl Amerika nem tudna túl sokat tenni" - írta Mountbatten.
A Harvardon működő Belfer Center for Science and International Affairs igazgatója, Graham Allison szerint a dokumentumok arra a pszichológiai hadviselésre emlékeztetnek, amikor az Egyesült Államok nukleáris fegyvereket állomásoztatott Európában, hogy megállítsa a szovjeteket ha nyugat felé indulnának. Nem meglepő hát, ha a nyugatiak a szovjetekkel szövetséges kínaiakat ugyanilyen agresszíven tartóztatták volna fel, ha kelet felé terjeszkedtek volna. Ezt példázza a Múlt-koron korábban bemutatott terv is, amelynek során Kennedy elnök Indiát védte volna meg atomfegyverekkel a kínaiak támadásától.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
sport
- Több mint 100 éves múltra tekint vissza a komáromi labdarúgás
- Munkahelyeken is buzdítottak a rendszeres testedzésre
- Valódi mester volt Baróti Lajos, a magyar válogatott rekorder szövetségi kapitánya
- Betegen állt ki utolsó meccsére a bokszlegenda, Muhammad Ali
- 10 tény a kerékpározás történetéből
- A Városliget jegén könnyedén szerelemre lobbanhattak a pesti fiatalok
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap