2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Fejezetek a háborús felderítés történetéből

2006. január 26. 12:15

John Keegan új könyve arra a kérdésre keresi a választ, hogy a kémek csak a regényirodalom romantikus figurái, vagy tényleg komoly szerepet játszanak a katonai győzelmekben?

Keegan előző, kortárs háborút bemutató munkájához szervesen illeszkedik ez a most megjelent, Napóleontól az Al-Kaidáig ívelő tabló. Úttörő jellegű új művében korunk kiemelkedő hadtörténésze egy elméleti bevezető után (amely ismerteti a katonai felderítés formáit és eszközeit, lehetőségeit a legkorábbi időktől máig) konkrét csatákat, hadjáratokat elemez a felderítés szempontjából: Nelson és az Egyiptomba tartó Napóleon flottáinak bújócskázását a Földközi-tengeren, Stonewall Jackson déli tábornok manőverezéseit a Shenandoah-folyó völgyében, illetve az északiak hírszerzői próbálkozásait az amerikai polgárháború idején, Kréta német megszállását a második világháborúban, valamint a világháború csendes-óceáni hadszínterének legjelentősebb, Midway-szigeteki ütközetét az amerikaiak és a japánok között. Végül áttekintést kapunk tőle az 1945 utáni katonai hírszerzésről, amely kiterjed a koreai, a vietnami, a Falkland-szigeteki és az Öböl-háborúra, illetve a nemzetközi terrorizmus elleni harcra is.

Keegan konklúziója kijózanító: a felderítés, a hírszerzés hasznos a háborúban, de önmagában nem döntő a szerepe. A nagy felderítési előny sem garantálja feltétlenül a győzelmet. A háborúk végkimenetelét rendszerint az elegendő mértékű, célszerűen bevetett erő szabja meg. Nelsonnak és Jacksonnak gyakran csak töredékes információi voltak az ellenségről, ezt azonban ellensúlyozta hadvezéri tehetségük. A britek tudtak a Krétát fenyegető német invázióról, ám a túlerő legyűrte őket. A falklandi háború idején a brit felderítés kifejezetten gyatra volt, de a sorkötelesekből álló argentin egységek nem voltak méltó ellenfelei a profi angol katonáknak.

A könyv megírására persze személyes történettel is szolgál a szerző: az előszóban röviden, pár oldalban ismerteti meg az olvasót a titkoszolgálattal történt találkozásaival, és azzal, hogy miként vezettek el ezek az epizódok a könyv megírásához.

A könyv végére pedig talán azt is megértjük, hogy a kémek világa többségében véve inkább száraz, irodai munka, és a James Bondhoz hasonló ügynökök ritkán kerülnek ki élve az általuk végrehajtott akciókból.

Keegan, John: A háborús felderítés. Az ellenség megismerése Napóleontól az al-Kaidáig. (Intelligence in War), Ford.: Dr. Molnár György, Európa Kiadó, Bp., 2005. 764 o.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!