Brutális gyilkossági ügy tudta csak megingatni a Ku Klux Klan hatalmát az USA-ban
2018. október 10. 13:03 Múlt-kor
A Ku Klux Klan eredetileg az Egyesült Államok déli, hajdani rabszolgatartó államaiban jött létre az amerikai polgárháborút követően, a fehér lakosság társadalmi előnyének megtartása céljából. Később több alakváltáson is átment, napjainkra az amerikai szélsőjobboldal marginális szervezetei közé tartozik.
Korábban
A Klan felemelkedése
A KKK rövidítéssel is illetett szervezet közvetlenül a háború után kezdte tevékenységét, még 1865 decemberében – egy titkos társaság volt, melynek tagjai maszkot viseltek, és biztosították, hogy az újonnan felszabadított feketék ne gyakorolhassák politikai és polgári jogaikat, és ne lehessenek sikeresek gazdaságilag. 1877-re a szövetségi kormány feladta a dél „újjáépítésének” tervét – a megszálló csapatokat kivonták, a politikai és adminisztratív hatalom visszakerült a helyiek kezébe, ami azt jelentette, hogy a fehérek immár intézményesen nyomhatták el a feketéket, így a Klant sem akadályozták a hatóságok.
E korszakában a Ku Klux Klan a szó szoros értelmében vett terrorszervezet volt: kínzással és gyilkossággal (főként lincselésekkel) érte el céljait, de alkalmazott anyagi-gazdasági módszereket is. Nem csupán a fehérek társadalmi elsőrendűségét megkérdőjelezőket büntette, de általában véve az egész fekete lakosságot terrorizálta. Sikerét jórészt az általa gerjesztett félelemnek köszönhette. E félelem főként egy sor hamis vádon alapult – legtöbbször azzal vádoltak fekete férfiakat, hogy fehér nők ellen követtek el szexuális erőszakot. Ez a fajta félelemkeltés megágyazott a Klan további tevékenységének – a fehér nők félni kezdtek a feketéktől, ami miatt a Klan tevékenysége elfogadhatóbbnak tűnt a fehér lakosság szemében.
A déli fehér elit azon kevés tagja, aki ellenezte a Klan tevékenységét, ennek ellenére többnyire tétlen maradt vele szemben. Ezt rendszerint azzal magyarázták, hogy a Klan magánjellegű, nem állami szervezet volt, amely szegény, tanulatlan fehérekből (az amerikai közbeszédben „white trash”, azaz „fehér hulladék” névvel illetett társadalmi szegmens) állt, és emiatt a rendőrség és a bíróságok tehetetlenek voltak vele szemben. Ez nem volt teljesen igaz: sok helyen előfordult, hogy a helyi hatóságok együttműködtek a Klannal, egyes rendőrök vagy seriffek még maguk is tagok lehettek, de legalábbis szemet hunytak terrorista tevékenysége fölött. Gyakori érv volt még, hogy a maszkok és csuklyák miatt nem voltak azonosíthatók a szervezet tagjai – a legtöbb helyi közösség azonban nagyon is jól tudta, kik közülük a Klan-tagok.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap