7 híres ember, aki szerencsére lekéste a Titanicot
2019. május 23. 08:32 Múlt-kor
A Titanic esete már számos feldolgozást megért, a mai napig nagy érdeklődést vált ki az emberekből és töretlen népszerűsége, viszont rejtve maradtak korának közismertebb személyiségei, akik ugyan a luxushajóval utaztak volna az Újvilágba, ám valamilyen okból kifolyólag mégsem tették. A történetek szereplőit túlnyomórészt valamilyen kisebb, hirtelen bekövetkezett negatív változás tántorította el a felszállástól. Ezek az emberek valószínűleg kezdetben bosszankodva vették tudomásul a körülményeket, majd később eszméltek rá, hogy az aktuális apró szerencsétlenségnek köszönhetik, hogy életben maradtak.
Korábban
A Wall Street Napóleonja: J. Pierpont Morgan (1837-1913)
Morgan egy jómódú, sikeres család sarjaként maga is karriert csinált, és könyvelőként az üzleti élet felé vette az irányt. Vasúti és számos acélfeldolgozással foglalkozó társaságot egyesített, majd ezekből megalkotta saját vállalati birodalmát a United States Steelt, ami akkoriban a világ első milliárdokat érő üzletének számított.
A fémipart a villamosenergia területe követte és új vállalkozást hozott létre, a General Electricalt az előző módszerhez hasonlóan, két cég fúziója által. The Edison General Electrical és a Thomas Houston Electrical összeolvasztása még gazdagabbá tette Morgant. A XIX. század végére, 1891-re vállalatát tekintették hazájában a legdominánsabb elektromos eszközöket gyártó cégnek, sikerét pedig bizonyítja, hogy sokan a Wall Street Napóleonjaként emlegették.
Az üzleti életben ismét új terület felé vette az irányt és hajózási társaságokat is alapított a szokásos fúziós módszerrel. A cégek között szerepelt az International Mercantile Marine, sőt a White Star Company is, ami magát a tragédiáról elhíresült óceánjárót, a Titanicot birtokolta. Ez a vállalkozás volt az, aminek sikere akár az életébe is kerülhetett volna. Külön lakosztályt építtetett ki magának a járművön, felszerelve sétafedélzettel, fürdővel és különleges stílusban kialakított szivartartókkal.
A feltételeket ugyan megteremtették ahhoz, hogy a tulajdonos teljesíthesse első útját új szerzeményének fedélzetén, ám elsősorban a francia Aix területén, egy gyógyfürdőről elhíresül provence-i városban töltötte vakációját, ráadásul a Titanic kifutása előtti utolsó pillanatban döntött úgy, hogy ezt a vakációt meghosszabítja, elsősorban egészségügyi okokból vette továbbra is igénybe a gyógyvizeket.
A katasztrófát követően a tulajdonos hirtelen visszakozása és a hajón pusztuló riválisainak halála közt néhányan összefüggést véltek felfedezni, ami mindenféle szóbeszédhez vezetett. Elhunyt üzleti ellenfelei közé tartozik IV. John Jacob Astor, aki amerikai üzletember, feltaláló, és író volt, valamint alezredesként szolgált a spanyol–amerikai háborúban.
Egy másik neves személy Benjamin Guggenheim, a zsidó mágnáscsalád szülötte, aki szintén kiemelkedett az üzleti körökben, mint a harmadik rivális Isidor Straus, aki egy, a Németországból az USA-ba emigrált, szintén zsidó származású üzletember volt. Ironikus, hogy Morgan valóban hasznot húzott az ellenfelek halálából, ám ebben az évben ő maga szintén távozott az élők sorából.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap