Az átoktól a kincsekig, avagy még mindig keveset tudunk Tutanhamonról
2010. február 3. 10:18
Korábban
Digitalizálás és főhajtás
Kitért a Howard Carter-expedíció dokumentációjára is, amelyet szintén a Griffith Intézetben őriznek, és amelynek digitalizálása 3-4 hónapon belül befejeződik. A leletek számbavételekor a feljegyzéseiket az expedíció tagjai kártyákra írták - ezekből 3150 darabot őriznek, kétezer fényképpel és több mint ötezer oldalnyi jegyzettel egyetemben. A Carter-hagyaték digitalizálásának ötlete tíz éve merült fel, amikor a Griffith Intézet munkatársai Jaromir Malekkel az élen kiszámolták, hogy a Tutanhamon-leletegyüttes 70 százaléka feldolgozatlan, és e munka elvégzésére - amennyiben nem teszik elérhetővé a dokumentációt az interneten keresztül - 150 év szükséges.
"Ez irreálisan sok, másrészt ez a leletanyag nem csupán az egyiptológusoké, és nem kizárólag Egyiptomé, hanem az egész emberiségé. Arra a következtetésre jutottunk, hogy az összes dokumentumot, feljegyzést, fényképet elérhetővé tesszük a világhálón keresztül. Így bárki, legyen az illető egyiptológus, egyetemista, laikus érdeklődő vagy akár egy iskolás, akinek az ókori Egyiptomról kell esszét írnia, megtalálhatja az interneten a szükséges anyagokat. A munka 95 százalékát végeztük el eddig, a befejezéshez még további 3-4 hónapra van szükségünk.
A fennmaradt anyag Howard Carter munkatársáé, Alfred Lucasé, aki a tárgyak konzerválásáért és restaurálásáért volt felelős. Munkája során rengeteg feljegyzést készített arról, hogy milyen anyagokat alkalmazott. Amikor elkezdtük vizsgálni őket, úgy véltük, hogy ezek a feljegyzések a legkevésbé fontosak. Tévedtünk, nagyon jelentősek, mivel általuk pontosan megismerhetjük, hogyan nézett ki az adott tárgy, amikor megtalálták, hogyan javították meg, milyen kemikáliákat használtak a konzerválásra. Ezeket az adatokat napjainkban is fontos tudnia egy restaurátornak, ha dolga akad valamilyen lelettel" - fogalmazott Malek.
A Howard Cartert ért két héttel ezelőtti vádak Malek szerint nem állják meg a helyüket: a Múlt-kornak külön hangsúlyozta, hogy szerinte egyrészt szó sem lehetett arról, hogy a sírt szisztematikusan kifosszák, másrészt a Spiegel elméletében több különböző elem van, amiket nem lehet egyszerre, egységes keretben kezelni, és azoknak egyenként kell megvizsgálni a valóságtartalmát. A kutató szerint így bár szó lehet a Carter által elosztogatott tárgyakról, az bőven belefért a kor normáiba, amikor még másként kezelték a különböző ásatások során előkerült leletanyagokat.
Ez igaz ma is: Malek szerint bár lehet jogalapja a Záhi Havvász által indított nemzetközi kampánynak, amelynek során szeretnék visszaszerezni a külföldre elvitt tárgyakat, azok hazavitele mégis több problémát vet fel. „Az egyes műemlékek vagy tárgyak elszállítása vagy éppen kicsempészése magában is káros, mert azok abban a pillanatban, amint kikerülnek korábbi közegükből, sokat veszítenek a kutatás számára fontos jelentéstartalmukból”. A kutató azonban fontosnak tartja, hogy vannak ilyen tárgyak a világ nagy múzeumaiban, hiszen ezáltal a közönség jobban megismerheti az ókori Egyiptomot.
Ebben segít a most felépített kiállítás is: „mivel Egyiptom soha nem fogja külföldre vinni ezeket a kincseket, ezért nagyon fontos és jó lehet, ha a látogatók is átélhetik a sírban látottakat”. Ráadásul Malek szerint a műemlékeknek örökségvédelmi okokból csak jót tesz, ha a turisták nem az eredeti helyeket keresik fel, hanem a replikákat látják. „Éppen ebben segíthet például, hogy Egyiptomban Tutanhamon sírjának is felépítik a másolatát. Valamilyen furcsa okból ezt a Királyok Völgyében tervezik pedig ott már egyébként sem lehet elférni a tömegtől”.
Az egyiptológus korábbi kutatásairól mesélve núbiai, és memphiszi ásatásokról beszélt, majd jelenlegi kutatásaival kapcsolatban elmondta, hogy a szakkarai szerapeum falába karcolt graffitókkal (feliratokkal) foglalkozik. Mindez érthető is, hiszen elsődlegesen nem régészettel, hanem epigráfiával, azaz a falakra, illetve oszlopokba vésett szövegek megfejtésével foglalkozik.
Végül, de nem utolsósorban Malek a Múlt-kor kérdésére válaszolva hajtott fejet a magyar egyiptológia pár évvel ezelőtt elhunyt nagy öregje, személyes jóbarátja, Kákosy László emléke előtt. Elmondása szerint jól ismerték egymást, és egymás munkásságát is, és ő mindig is fontosnak tartotta nyomon követni a magyar régészek munkájáét is. Nem meglepő hát, hogy mind a jelenleg folyó feltárásokat, mind pedig a budapesti Szépművészeti Múzeum vonatkozó gyűjteményét jól ismeri.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A náci Németország jellemzői
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- Már 1918-ban lépéseket tett az egyesülés felé Németország és Ausztria
- 12 ezer, Argentínában élt náci nevét tartalmazó listára bukkantak
- Tökéletes ürügy volt a szabadságjogok megszüntetésére a Reichstag felgyújtása
- A háború utolsó napjaiban megpróbálta átvenni Hitlertől a hatalmat Hermann Göring
- Máig nem tudni pontosan, hány roma áldozata lehetett a holokausztnak
- Miért foglalkoztatták az ikrek az embereken kísérletező náci tudósokat?
- Két falu teljes kiirtásával bosszulták meg Reinhard Heydrich halálát a nácik
- Elhunyt a sobibóri haláltábor utolsó túlélőinek egyike
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap