"Történelemhamisítók" Moszkva célkeresztjében
2009. augusztus 31. 16:32 MTI
Korábban
Putyin elítélte a Molotov-Ribbentrop paktumot
Békülékeny hangnemet ütött meg Vlagyimir Putyin orosz kormányfő a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap hétfői számában megjelent cikkében, amelyben "erkölcstelennek" nevezte a II. világháború előestéjén aláírt, Lengyelország sorsát megpecsételő szovjet-német megnemtámadási szerződést, közkeletű nevén a Molotov-Ribbentrop paktumot.
Az orosz kormányfő részt vesz a II. világháború kitörésének 70. évfordulója alkalmából Gdanskban rendezendő keddi emlékünnepségen. Ez alkalomból jelent meg cikke Levél a lengyelekhez címmel a tekintélyes baloldali-liberális lengyel napilapban. Putyin ritkán publikál saját cikket a külföldi sajtóban. Legutóbb három évvel ezelőtt jelent meg egy dolgozata a Financial Times című lapban, amelyben kifejtette véleményét az Oroszország és az Európai Unió közötti kapcsolatok fejlődéséről.
"Minden kétséget kizáróan, teljes joggal el lehet ítélni a Molotov-Ribbentrop paktumot" - írta az orosz miniszterelnök a lengyel lapban az 1939. augusztus 23-án aláírt, titkos záradékában egyebek között Lengyelország felosztását rögzítő megállapodásról. Emlékeztetett arra, hogy a szovjet parlament már 1989 decemberében "egyértelműen erkölcstelen jellegűnek" ítélte a paktumot. Putyin egyszersmind javasolta, hogy "nyissanak új lapot" az orosz-lengyel viszonyban.
Putyin szerint a "nyugati demokráciák" megpróbáltak megegyezni Hitlerrel, hogy Kelet felé tereljék a náci diktátor agresszióját. Felidézte, hogy Nagy-Britannia és Franciaország már egy évvel a hasonló szovjet megállapodás előtt - 1938-ban - Münchenben szerződést írt alá a náci Németországgal, és ezzel - mint írta - minden remény elveszett, hogy egységfrontot alakítsanak ki a fasizmussal szemben. A müncheni egyezmény következménye volt, hogy a Szovjetunió nem háríthatta el Németország megnemtámadási szerződésre vonatkozó javaslatát - írta.
Megjegyezte azonban, hogy a II. világháború okait nemcsak a müncheni egyezményben kell keresni, hanem az I. világháborút lezáró versailles-i békeszerződésben is, amely "megalázta Németországot", és sok "időzített bombát" hagyott maga után. Emlékeztetett arra is, hogy még 1939 szeptembere, a II. világháború kitörése előtt megkezdődött az európai határok megváltoztatása. Németország bekebelezte Ausztriát, Csehszlovákiát pedig feldarabolták, amelyben nemcsak Németország, hanem Magyarország és Lengyelország is részt vett - idézte fel az orosz miniszterelnök.
Putyin szerint mindebből az a tanulság vonható le, hogy nem lehetséges sikeres kollektív biztonsági rendszert létrehozni a kontinens minden állama, köztük Oroszország részvétele nélkül. Az orosz nemzet megérti a lengyeleknek a katyni mészárlással kapcsolatos érzéseit. Lengyelországnak és Oroszországnak közösen kellene ápolnia e bűntett áldozatainak emlékét - írta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap