Amikor augusztusban ért véget a tavasz
2008. augusztus 21. 08:32
Korábban
Normalizálták a tavaszi szelet is
A moszkvai tárgyalásokon kikényszerített intézkedések fokozatosan léptek életbe. Augusztus 31-én, tíz nappal a bevonulás után a CSKP KB jóváhagyta a `Moszkvai jegyzőkönyvet`. A parlament kora ősszel megszavazta a tömegtájékoztatási eszközökkel kapcsolatos korlátozó intézkedéseket. Október közepén pedig Prágában aláírták a szovjet csapatok ideiglenes csehszlovákiai tartózkodásáról szóló egyezményt. Az ideiglenes tartózkodás végül több mint két évtizedig (1991-ig) tartott.
A normalizáció során a legfelsőbb pártszervek egymás után vonták vissza az 1968-as párthatározatokat, a konzervatív vezetők célul tűzték ki a sajtó pacifikálását. A hírlapok és folyóiratok a betiltástól való félelmükben feladták korábbi kritikus és reformpárti magatartásukat, és igazodtak a pillanatnyi politikai helyzethez. A visszarendeződés jegyében továbbá szigorúan korlátozták a nyugati országokba való kiutazás lehetőségét is. Az értelmiség körében számos tudóst és tanárt szilenciumra száműztek, a katonai megszállást követően sok - a különböző források szerint 90-150 ezer - csehszlovák állampolgár emigrált Nyugatra. Az emigránsok jó részét fiatalok és értelmiségiek alkották. |
A Dubceket felváltó Gustáv Husákot 1968 kora őszén kezdetben a lakosság egy része is támogatta, ám ez a bizalom rövidesen semmivé foszlott. A Husák nevével fémjelzett "normalizációs" politika jegyében a Moszkvához hű csehszlovák kommunisták az általuk normálisnak tartott közállapotokat kívánták visszaállítani, beleértve az ötvenes évekre jellemző dogmatizmust is. A régi-új politika elleni tiltakozásképpen 1969. január 16-án a prágai Vencel téren Jan Palach cseh diák felgyújtotta magát. Tette a társadalomban komoly visszhangra talált, példáját többen is követték.
Gustáv Husák az 1944-es Szlovák Nemzeti Felkelés egyik vezetője volt, aktívan részt vett a kommunista hatalomátvételben, majd 1951-ben letartóztatták, és "burzsoá nacionalizmus" vádjával életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. 1960-ban szabadon engedték, 1963-ban pedig rehabilitálták. A prágai tavasz idején a reformok és Dubcek hívének számított, 1968 áprilisában miniszterelnök-helyettessé nevezték ki, és Csehszlovákia föderalizálása érdekében ténykedett. A moszkvai tárgyalások során Brezsnyev őt szemelte ki a visszarendeződés főszereplőjévé. 1969-ben a párt élére került, 1975-ben pedig Csehszlovákia elnökévé választották. Husák és társai vezetése alatt Csehszlovákia a szocialista tábor egyik leghűségesebb és legszürkébb tagja lett ismét - és maradt egészen 1989 teléig. |
A csehszlovákiai reformmozgalom eltiprása igazolta, hogy az állampárti szocializmust nem lehet belülről megreformálni, ez az elképzelés illúzió. Az intervenció ugyan komoly károkat okozott a Nyugaton működő kommunista mozgalmaknak, de a közvetlen veszélyt elhárította, és - átmenetileg - konszolidálta a szocialista berendezkedést Kelet- és Közép-Európában.
Kiss Balázs, Terra Recognita Alapítvány
Források:
Zdenek Mlynár: A prágai tavasz... és ősz. Vita Kiadó, Budapest, 1989.
Kun Miklós: Prágai tavasz - Prágai ősz. 1968 fehér foltjai. Akadémia, 1998.
Kronika ceskych zemí. Fortuna Print, Praha 1999.
Jirí Kocian, Jirí Pernes, Oldrich Tuma a kol.: ceské prusvihy. Barrister & Principal, 2004.
Petr cornej, Jirí Pokorný a kol.: Osudové osmicky. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1999.
A *-gal jelölt idézetek Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége című regényből származnak. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2002. Fordította: Körtvélyessy Klára.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap