Ötven éve fújta el a terror az olimpia lángját: a müncheni túszdráma
2022. szeptember 5. 09:47 Múlt-kor
Korábban
Tárgyalások és ultimátumok délután
15:25-kor az ultimátumot 17:00-ra halasztották. A terroristák eközben többször is átöltöztek és megjelentek az erkélyen, számukat ekkor még ötre becsülték.
Amikor az ultimátum határideje lejárt, a válságstáb újra tárgyalt a terroristák németül beszélő vezetőjével, aki „Issa”-nak nevezte magát, arcát maszk alá rejtette és fehér kalapot viselt. Az Arab Liga egyik tagjának és az egyiptomi küldöttség vezetőjének segítségével sikerült az ultimátumot további öt órával meghosszabbítani.
Az apartman, ahol az izraeli sportolók tartózkodtak a túszejtés során (forrás: wikipédia / ProhibitOnions / CC BY-SA 3.0)
Közben a terroristák a rádióból és a televízióból értesültek a közelgő rendőrségi bevetéséről, ezért a kiszabadítási műveletet fel kellett függeszteni. Ezt követően a terroristák azt követelték, hogy a túszokat este 9 óráig kísérjék fel egy Kairóba tartó repülőgépre, és azonnal vonják vissza az épületet körülvevő mesterlövészeket. A német tárgyalófelek látszólag beleegyezésüket adták a kérésre.
Este 22:06-kor a merénylők a megkötözött túszokkal együtt felszálltak egy buszra, amely a 31-es épület mélygarázsában várakozott. A jármű ezután áthajtott az alagsoron, és nem sokkal a kiszállás után megállt a szövetségi határőrség két helikoptere mellett.
A terroristák a helikopterekbe ültették túszaikat, és 22:18-kor elrepültek a közeli Fürstenfeldbruck légibázisra. Ott várakozott egy Boeing 727-es repülőgép, amelynek hajtóművei működtek, de a tankjai majdnem üresek voltak, hiszen a bajor rendőrség azt tervezte, hogy a repülőtéren megtámadják a terroristákat.
22:29-kor landoltak a helikopterek a légibázison. Mivel egészen eddig azt feltételezték, hogy csak öt túszejtővel van dolguk, csak öt mesterlövésznek kijelölt rendőr várta a parancsot a repülőtér épületének tetején és a kifutópályán. A mesterlövészek azonban csak hagyományos járőrök voltak, és korábban nem részesültek precíziós lövészkiképzésben, ráadásul csak ideiglenesen voltak felszerelve Heckler & Koch G3-as rohampuskákkal.
Az olimpiai zászló az Olimpiai Központ előtt félárbocra eresztve lobog (forrás: wikipédia / Magnussen, Friedrich (1914-1987) - Stadtarchiv Kiel / CC BY-SA 3.0 de)
A repülőgépen tartózkodott egy önkéntes rendőrségi osztag is, amely személyzetnek álcázta magát. Azonban ez az osztag is csak normál járőrökből állt, akik nem voltak felfegyverkezve szolgálati pisztolyukkal. Mivel ők gyorsan belátták, hogy nem képesek legyőzni az erősen felfegyverzett túszejtőket, saját hatáskörben befejezték a küldetést, és röviddel a helikopterek leszállása előtt elhagyták a repülőgépet.
A számtalan hiányosság és a rossz szervezés mellett máig érthetetlen az akciót vezetők azon döntése is, hogy a művelet során nem számoltak a speciális páncélozott járművek biztosításával.
Ezeket csak erősítésként rendelték ide az ezt követő kétórás tűzharc során. A nagy forgalom és a sok kíváncsi bámészkodó miatt azonban csak egy órás késéssel érkeztek meg, amikor a harcoknak már majdnem vége szakadt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap