Közönséges bűnözőként és az igazság bajnokaként is értelmezték az évezredek során Spartacus alakját
2022. június 3. 08:50 Múlt-kor
Korábban
Megtréfált rómaiak
A capuai kiképzőtáborból szökéssel próbálkozók közül végül mintegy hetven, konyhai bárdokkal és nyársakkal felszerelt harcosnak sikerült kijutni. Szétverték a Capuából ellenük küldött alakulatokat, majd – a legyőzött katonáktól zsákmányolt fegyverekkel felszerelkezve – visszahúzódtak a Vezúvhoz.
A lázadást a rómaiak ekkor még csak gladiátorok színjátékának tekintették, és egy legyintéssel elintézték. Az ellenfél lebecsülésének meglett a következménye. Gaius Claudius Glaber praetor szervezetlen sereg élén támadt rá a lázadókra, akik szőlőindákból és ágakból készített köteleken ereszkedtek le az ostromlók támadásával ellentétes oldalon lévő, járhatatlan sziklákkal szegélyezett hegyoldalon. Hátulról támadva szétverték a meglepett Glaber csapatait, majd Publius Varinius praetor egységeivel is elbántak.
Capua amfiteátrumának maradványai a mai Santa Maria Capua Vetere községnél. A műemlék a Spartacus-féle felkelés után, Augustus császár idején épült – a felkelés dacára Capua a gladiátorviadalok egyik központi helyszíne maradt.
Időközben szabad parasztok és rabszolgák tömegei csatlakoztak a campaniai földeken portyázó, és a zsákmányt egymás között egyenlő arányban felosztó csoporthoz. Számuk hamarosan elérte a 70 ezret.
A sereg ezután két részre szakadt. A felkelők egy jelentős hányada Spartacus egyik alvezérével, Krixosszal tartott, míg a Spartacus vezette több tízezres – rablástól és római foglyok lemészárlásától sem visszariadó – tömeg az Appennineken keresztül az Alpok felé vette az irányt.
Krixos Kr. e. 72-ben az apuliai Mons Garganusnál vereséget szenvedett Lucius Gellius Publicola konzul seregétől, Spartacus azonban megállíthatatlannak bizonyult. Hadjáratáról különbözőképpen számolnak be a források.
Giorgio de Chirico: Gladiátoriskola - A harc (1928)
Appianosz tudósítása szerint Spartacus Közép-Itáliában legyőzte mind – a Krixos felett aratott győzelme után nyomába eredő – Gellius, mind Gnaeus Cornelius Lentulus Clodianus konzul seregét. Majd, miután „minden felesleges felszerelést elégetett, és valamennyi foglyot, még az igásállatokat is levágta, hogy serege könnyebben mozogjon”, Róma ellen indult. Hadaival Picenumnál ismét hatalmas vereséget mért a két konzuli seregre, de amikor az „örök város” falaihoz ért, „lemondott a Róma elleni támadás tervéről, mert még nem érezte magát harcra késznek, és serege sem volt kellőképpen felfegyverezve.”
Ezzel szemben Plutarkhosz arról számolt be, hogy a rabszolgahadsereg a Lentulus konzullal szemben aratott győzelem után az Alpok felé nyomult, és Mutinánál (Modena) szétverte Gallia Cisalpina helytartója, Gaius Cassius Longinus egységeit. A lázadók az Alpok hegyláncai előtt azonban hirtelen visszafordultak, és az Adriai-tenger partvonala mentén dél felé kezdtek el vonulni.
A lázadás kezdetén az elszökött rabszolgák el akarták hagyni Itáliát, ki-ki a maga szülőföldjére kívánt visszatérni.
A szakértők a váratlan lépést különféleképpen magyarázzák. Sokak szerint a felkelők megrészegedtek a sikerüktől, és úgy gondolták, a gazdag itáliai városok és vidéki villák fosztogatásával hasznosabban eltölthetik az idejüket. Vannak, akik a Pó áradását sejtik a visszakozás mögött, mások pedig úgy gondolják, az Alpok hatalmas hegyvonulatai is félelmet kelthettek a rabszolgaseregben. A döntésben emellett az etnikai különbségek miatt kialakult konfliktus is szerepet játszhatott.
Közben a szenátus a sorozatos kudarcok miatt felmentette a két konzult, Gelliust és Lentulust, és Marcus Licinius Crassus praetort tette meg a sereg fővezérévé. Bár Spartacus sokáig hősiesen ellenállt, a szicíliai rabszolgatömegekkel való egyesülésének terve meghiúsult, és a rabszolgahadat végül Crassus, a későbbi triumvir győzte le a Silarus-folyó közelében Kr. e. 71-ben. A megtorlás kegyetlen volt. Elrettentésként 6000, az ütközetet túlélő rabszolgát feszítettek keresztre a Via Appia mentén. Spartacus feltehetően elesett a csatában, és testét tömegsírba temették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap