Korántsem felhőtlen légkörben találkozott Machiavelli az őt megihlető, igazi „fejedelemmel”
2018. november 20. 17:44 Múlt-kor
Korábban
A példakép
Borgia azonnal lehengerlő verbális támadásba lendült Firenze viselkedése miatt. Az előző nyáron a városállam békés átvonulást ígért neki romagnai hadjárata lefolytatásához, később azonban visszavonta ezt, amivel magára haragította Borgiát. Ezután XII. Lajos levélben követelte, hogy ne lépjen firenzei területre, Borgia pedig ennek hatására úgy érezte, addigi szövetségese hátat fordított neki. Machiavelli hosszú levelet küldött Urbinóból Firenzébe a várost vezető testületnek, a Signoriának, ebben szó szerint idézte Borgia szavait, amelyekkel hangot adott bizalmatlanságának:
„Nem kedvelem ezt a kormányzatot, és nem bízhatok meg benne. Meg kell változtatnotok, és garanciákat kell adnotok arra, hogy betartjátok, amit ígértek nekem (…) ha nem kellek barátként, majd megtudjátok, milyen vagyok ellenségként.”
Alig burkolt fenyegetés volt, amely csupán négy napot adott a firenzei vezetésnek, hogy döntést hozzon – Soderini és Machiavelli pedig nem is vették teljesen komolyan. A további tárgyalások során másról beszélt Borgia és a két követ – ezek eredménye lett az az egyezmény is, hogy Leonardo da Vinci Borgia udvarába megy alkotni. A tárgyalások befejeztével Machiavelli – észben tartva a határidőt – olyan sebesen vágtatott vissza Firenzébe, ahogy csak tudott, hogy személyesen is értekezhessen a Signoriával.
Machiavelli tudta, hogy a Borgia által mondottak egy része – mint például hogy Vitelli nem parancsra, hanem saját döntéséből cselekedett – nyilvánvaló blöff volt, azt azonban nem tudta, Borgia meddig hajlandó elmenni vele. Tisztában volt azzal, hogy Borgia ki akarta csikarni Firenze együttműködését még azelőtt, hogy XII. Lajos csapatai megérkeznének – amíg jóval kiszolgáltatottabb tárgyalópozícióban van a városállam. Igen agyafúrt megoldás volt, és Borgia effajta pszichológiai játszmái már a legelső pillanattól fogva mély nyomot hagytak Machiavelliben.
Nem kérdés, hogy Cesare Borgia volt a Machiavelli későbbi művében, „A fejedelemben” leírt ideális vezető archetípusa. Machiavelli azt is megfigyelte, Borgia hogyan kormányozta romagnai hódításait kemény, de igazságos kézzel. Keményen megbüntette az ellenszegülőket – egy alkalommal egyik emberét kivégeztette, majd testrészeit a szabadban hagyta elrohadni elrettentésképpen. A lázongó tartományt módszereivel lassan, de biztosan a béke útjára vezette. Borgia akkora hatással volt Machiavellire, hogy még előbbi 1507-es halála után is csak a legnagyobb tisztelettel beszélt arról a férfiról, aki azon az estén követeléseket támasztott vele szemben Urbinóban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.