Ismeretlen holttest a parton: a Tamám shud-rejtély
2019. március 14. 15:18 Múlt-kor
Korábban
Új életet lehelni egy halott ügybe
Az utóbbi években – elsősorban az internet szabad információáramának köszönhetően – felélénkült az érdeklődés a somertoni férfi rejtélye és a „Tamám shud” kifejezés jelentősége iránt. Ennek eredményeképpen számos népszerű elmélet született, amely magyarázatot kíván adni az ismeretlen férfi halálára.
Az első ilyen elmélet az volt, hogy a férfi öngyilkosságot követett el, miután Jeslyn véget vetett kapcsolatuknak. Az amatőr nyomozók azt is kiderítették, hogy Jeslynnek volt egy fia, Robin, aki szerintük akár a somertoni férfié is lehetett, mivel hasonlított rá. A kíváncsiskodók arra következtettek, hogy a családja nélkül maradt férfi lemondott az életről. A legtöbb érdeklődő számára ez az elmélet tűnt a leglogikusabbnak, mivel a holttesten nem voltak külsérelmi nyomok, amelyek idegenkezűségre utaltak volna. Mindemellett a „Tamám shud” kifejezés kizárólag Jeslynhez volt köthető. Mivel pedig nem találtak mérget a férfi testében, minden bizonnyal maga adhatta be magának a végzetes anyagot, ha egyáltalán mérgezés történt.
A második legelterjedtebb elmélet ennél jóval provokatívabb. Eszerint a somertoni férfi kém volt, aki túl sok információ birtokába jutott, amiért meg kellett halnia. Ennek az elméletnek az ad hitelt, hogy a férfi halálának módja olyannyira bonyolult és gondosan összeállított volt, valamint a méreg, amellyel végezhettek vele, nyilvánvalóan nem lehetett könnyen vagy sokak által hozzáférhető anyag. Az, hogy ez olyan különleges anyag lehetett, amely képes végezni egy emberrel, majd órákon belül nyomtalanul eltűnni a szervezetből, arra engedte következtetni ezen elmélet híveit, hogy a somertoni férfi nem mindennapi körökben mozgott.
Talán az egyik legkülönösebb tényező az egész ügyben, hogy évek múltával sem jelentkezett sem rokona, sem ismerőse a férfinak. A megfejthetetlen kód és a „Tamám shud” kifejezés zavaros mivolta vagy kém volt, vagy legalábbis olyan ember, akit nagy hatalommal rendelkező emberek akartak holtan látni.
Bizonyíthatatlan hitelességű „bizonyítékok” a későbbiekben is gyűltek. Gerry Feltus nyugalmazott ausztrál rendőr, a témában eddig született egyetlen könyv szerzője szerint 1959-ben egy tanú azzal állt elő a rendőrségen, hogy látta, amint a somertoni férfit a vállán cipeli egy másik férfi, aki aztán oda helyezte, ahol később a holttestet megtalálták.Időközben Jeslyn (valódi nevén: Jessica Thomson) unokája, Rachel Egan (Robin lánya) is nyomozásba kezdett az ügyben: Egan szentül hiszi, hogy a férfi a nagyapja volt, és hogy ő és édesanyja egy szovjet kémhálózattal álltak kapcsolatban. A nő kérvényt nyújtott be a test exhumálására és újbóli vizsgálatára modern technológiával, erre azonban egyelőre nem került sor. Amíg behatóbb vizsgálattal nem kerülnek elő szilárdabb bizonyítékok, az ügy valószínűleg megoldatlan marad.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap