Így buktatták meg az amerikaiak Hawaii utolsó királynőjét
2020. április 12. 14:11 Múlt-kor
Korábban
A cukor uralt mindent
Liliuokalani királynő regnálása alatt a 19. század végére a cukor vált a hawaii monarchia fő exportcikkévé. Hawaii már évtizedekkel ezelőtt is a legjelentősebb cukortermelő államok közé tartozott, de az új, modern, ipari léptékű termelési módszerek, és az ezekhez passzoló, óriásivá nőtt cukorültetvények az első helyre emelték a cukor szerepét a hawaii gazdaságban.
1866 és 1879 között a cukortermelés 250 százalékkal növekedett. A Maui szigetén lévő Hawaiian Commercial and Sugar Company 1890-ben egymaga 12 ezer tonna cukrot termelt. Az 1890-es évekre ezek az új cukorültetvények munkások ezreit foglalkoztatták.
Az amerikai és európai üzletemberek folyamatosan vásárolták fel a cukorültetvényeik mellett lévő, környező földterületet és hatalmas földbirtokokat hoztak létre. Hatalmuk és befolyásuk a földterületekkel párhuzamosan növekedett a Hawaii királyságban.
1890-ben az Egyesült Államok kongresszusa megszavazta a „Tariff Act-nak” nevezett törvényt, amely érzékenyen érintette a hawaii cukortermelőket. Korábban a Hawaiiról az USA-ba érkező cukorra alacsony vámot vetettek ki, de az új törvény értelmében a vámtarifa az egekbe szökött, és feltornázta a cukor árát az amerikai piacon. Az új törvény összeomlással fenyegette a monarchia cukoriparát.
Az ültetvényesek egy merész tervvel álltak elő és a cukortermelés életben tartása érdekében puccsot szerveztek a királynő ellen. A sikeres államcsíny után pedig Hawaii amerikai annexióját akarták elérni, hogy a cukortermelőknek nem kelljen vámot fizetni termékeik után.
A bukás
A puccs élére természetesen egy amerikai üzletember, Sanford Dole állt. Dole a cukorültetvényesek támogatását élvezve 300 amerikai tengerészgyalogossal a háta mögött 1893 januárjában betört a Honoluluban álló királyi rezidenciába, az Iolani-palotába. A királynő vérontástól tartva megadta magát. Liliuokalanit lemondatták trónjáról és Dole irányításával egy ideiglenes kormány vette át a hatalmat. Hamarosan kikiáltották a Hawaii Köztársaságot, amely ellen formálisan az Egyesült Államok elnöke, Grover Cleveland tiltakozott.
Liliuokalani1895-ben megpróbálta visszaszerezni trónját, de az idegen tőkések állták a sarat, a felkelés elbukott. Liliuokalanit árulás vádjával bíróság elé állították és öt év kényszermunkára ítélték, amelyet végül házi őrizetre módosítottak. A bukott királynőnek egy hálószobával kellett beérnie az Iolani-palotában. Cserébe az ítélet enyhítéséért, Liliuokalani aláírta a hivatalos lemondó nyilatkozatát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
pápaság
- Hét híres jóslat
- 10 tény a pápaság történetéből
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában
- Pápasága ideje alatt csaknem az egész bolygót beutazta II. János Pál
- Csupán 33 napig uralkodott a I. János Pál, a „mosolygós pápa”
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen
- Róma elfoglalása zárta le az egységes Olaszországért folytatott hosszú küzdelmet
- A macskák vallásos imádata is szerepelt a templomosok ellen felhozott vádak között
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap