Igen drágán tudta csak kicsikarni a wagrami győzelmet Napóleon
2023. május 5. 09:07 Múlt-kor
Kiábrándító diadal
Mivel a hőn várt erősítés még a közelben sem járt, Károly végre a visszavonulás mellett döntött, és megtépázott seregével nyugat és észak felé elhagyta a csatateret. Szerencséjére a franciák túl kimerültek voltak az üldözéshez, így további veszteségek nélkül távozhatott. A győzelem azonban Napóleoné volt: az osztrákok morálja végleg megtört, és hamarosan béketárgyalásokat kezdtek, amelyeknek végén rendkívül szigorú feltételek elfogadására kényszerültek.
Napóleon Davout marsall csapatainak füstoszlopát követi Wagramnál
Azonban Wagramnál és Aspern–Esslingnél is látszott, hogy nem minden a régi mederben zajlott. Az osztrákok Napóleonhoz hasonlóan hadtestekbe kezdték szervezni seregüket, és ennek köszönhetően sokkal rugalmasabbá váltak, mint a korábbi hadjáratok során. Ráadásul Napóleon veszteségei alig 10 ezerrel múlták alul a 37 ezer Wagramnál elesett osztrákot: ezek a számok éles ellentétben állnak az austerlitzi csatával, Napóleon négy évvel korábbi, egyik legnagyobb győzelmével, ahol 27 ezer osztrák és orosz katona esett el a franciák 9 ezres veszteségével szemben.
Bár a császár ellenségeinek még hosszú utat kellett bejárniuk, fontos állomáshoz érkeztek el: megkezdték módszereinek átvételét, és a franciák kezdték elveszíteni az általuk eddig élvezett előnyt. És ez még nem volt minden, ugyanis láthatólag Napóleon sem tündökölt a régi fényében.
A Dunán való átkelés nyilvánvalóan zseniális volt, de utána a császár szinte teljesen elvesztette a fonalat. Ahelyett, hogy a magától értetődő taktikát választva egész seregét az osztrák balszárny ellen küldte volna, inkább szétterítette azt a Morva-mezőn, és előrevetítve a hasonlóan esetlen borogyinói és waterlooi csaták lefolyását – előbbi egy legfeljebb taktikai értékű győzelem, utóbbi egy kétségtelen vereség – szemtől szembe rontott az ellenségre.
Diplomáciai szempontból hosszú távon a wagrami győzelem üresnek bizonyult: Ausztriát ugyan ideiglenesen kiiktatta a háborúból, de Anglia, Spanyolország és Portugália elszántan küzdött tovább, Oroszország pedig – az 1807-es tilsiti béke óta Franciaország elméleti szövetségese – egyre barátságtalanabbul tekintett Napóleonra.
A tilsiti békéről megemlékező francia medallion, Napóleon francia császár és I. Sándor orosz cár képével
Egyszóval bár a francia császár továbbra is képes volt csatákat nyerni, ugyanakkor kénytelen volt további csatákat is vívni, és ahogy hadvezéri képességei megrendülni látszottak, elkerülhetetlen volt, hogy egy napon a kelleténél eggyel többre vállalkozzon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 2025.01.20.
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 2025.01.20.