Moszkvában ünnepelték a győzelem napját
2005. május 10. 10:50
Az orosz elnök a posztszovjet Független Államok Közösségét (FÁK) összekötő közös szenvedést és a volt ellenség Németországgal való kiengesztelődést hangsúlyozta a második háború európai befejezése hatvanadik évfordulójának tiszteletére rendezett moszkvai ünnepi parádén hétfőn.
Korábban
Sztálin szelleme kísért Moszkvában
Második világháborús hadikincsekből nyílt kiállítás Moszkvában
Kommunista utópia a rajzasztalon: a meg nem épült Moszkva
A Kreml őrségváltással köszönti a turistákat
Felavatták József Attila mellszobrát Moszkvában
Orosz-magyar történész-kerekasztalt tartottak Moszkvában
A parádén, - amelynek dísztribünjein 54 állam- és kormányfő foglalt helyet, mintegy két és félezer veterán között - felvonultatták a nagy honvédő háborúban kitűnt alakulatok zászlóit, korabeli egyenruhát és fegyvereket viselő osztagok meneteltek, és további 2 ezer 600 veterán hajtott körbe korhű kisteherautó-utánzatok platóján egykori szovjet frontjaik (hadseregcsoportjaik) szerint. Az ünnepséget rendkívüli biztonsági intézkedések közepette tartották meg, a légvédelmi ütegeknek parancsuk volt arra, hogy lőjenek le minden olyan repülőgépet, amely megsérti a Moszkva felett létesített repülési tilalmi övezetet, a város központjában pedig lezártak több metróállomást és utcát.
A parádé "történelmi része" után az egyes fegyvernemek hadiakadémiáinak hétezer oktatója és kadétja masírozott végig a katonazenekar indulóira. Végül kilenc vadászgép, öt Szu-27-es és négy MiG-29-es rombuszt rajzolt az égre, három Szu-25-ös pedig orosz trikolort festett kondenzcsíkjával. A győzelem napi parádé borús időben, szemerkélő esőben kezdődött, de az ünnepség végére tünedezni kezdtek a felhők az égboltról, kisütött a nap, s így a vendégeknek kiosztott esőkabátokra nem is volt szükség.
Az állam- és kormányfők jelenlétében tartott díszszemlén mintegy hétezer második világháborús veterán lehetett jelen. Ugyanakkor nem engedélyezték a részvételt a hatóságok azoknak, akik nem rendelkeztek hivatalos meghívóval, köztük olyanoknak sem, akik súlyosan megsebesültek a fasiszta német csapatok elleni harcokban, s az ország legtávolabbi pontjairól utaztak fel Moszkvába vagy az egykori Szovjetunióhoz tartozó, immár független államokból, például Ukrajnából.
Sokan közülük bírálták az orosz vezetést, mondván, megpróbál politikai tőkét kovácsolni a második világháborús győzelemből, és nem veszi figyelembe az igazi hősöket. Az orosz kommunisták több más kisebb szélsőbaloldali párttal és csoportosulással együtt a második világháború európai befejeződésének 60. évfordulóján saját ünnepséget rendeztek Moszkvában a Tveri várossorompó terén, a Belorusz pályaudvar előtt, ahová 60 évvel ezelőtt a szovjet katonákat szállító szerelvények befutottak.
(MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Súlyosan károsította a kilélegzett szén-dioxid és a mesterséges világítás a lascaux-i barlangrajzokat
- Ragadozó állatok által elejtett prédák maradványaival táplálkozhatott Samu
- Végigkísérte az emberiség történelmét a trepanáció gyakorlata
- Évezredeken keresztül osztoznia kellett a Homo sapiensnek európai hatalmán
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek 09:22
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap