Kicsomagolták a kopt műkincseket
2005. március 9. 09:50
Megérkezett Budapestre az a 129 nagy értékű műkincs, amelyet A fáraók után - a kopt művészet kincsei Egyiptomból című tárlaton mutatnak be a Szépművészeti Múzeumban; a műtárgyak egy részét kedden megtekintette Bozóki András kultuszminiszter.
Az év múzeumi szenzációjának ígérkező, két hónapig látható kiállítás megnyitója az idén 25 éves Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitóeseménye lesz március 18-án. A 21 millió dollár értékűre becsült egyiptomi emlékek mellett mintegy hetven, Budapesten őrzött műtárgyat is bemutatnak a Szépművészeti és az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből a kopt művészet kincseiből válogató tárlaton. Bozóki András megtekintette a kiállítás előkészületeit; a magyar fővárosba szállított, már kicsomagolt fa- és kőfaragványok, töredékek, bronzedények, szövetek, oszlopfők, falfestmények és ikonok közül a kisebb műkincseket az oszlopcsarnokot jelképező Dór teremben posztamentumokon elhelyezett vitrinekben, irányfényekkel megvilágítva állítják ki.
Török László, a tárlat kurátora a miniszternek megmutatta a Szohági Fehér Kolostor 40 centiméteres díszes bronzkulcsát az 500-520-as évekből. Bozóki András és a sajtó képviselői két sírépítmény faragványát, egy I. századi Appoló-, illetve egy IV. századi nílusi tájábrázolást, valamint egy olyan fafaragványt is láthattak a VI. századból, amely egy keresztény templom mennyezetgerendáját díszítette.
A Szépművészeti Múzeum a görög, majd a bizánci befolyás alá került Egyiptom művészetét tárja a látogatók elé. Az i.e. 4. és az i.sz. 7. század között, az említett kultúrák keveredéséből született meg a kopt művészet. A kiállítás tervét Török László akadémikus, a kopt művészet nemzetközi hírű kutatója állította össze - olvasható a múzeum sajtóanyagában. Az ismertető szerint a templomokból és kolostorokból származó oszlopfők és falfestmény-töredékek mellett a tárlat szenzációja egy mostanáig jóformán ismeretlen, két oldalán festett, körmenetekben használt ikon a VI. századból.
Mint az MTI a múzeum kommunikációs osztályától megtudta, az összesen ezer kilogramm súlyú műkincseket repülővel, tizenegy különleges, úgynevezett termoládában szállították Budapestre a leggazdagabb egyiptomi gyűjteményekből, a Kairói Kopt Múzeumból, az Alexandriai Görög-Római Múzeumból és az Alexandriai Nemzeti Múzeumból. A műtárgyakat külön erre az alkalomra válogatták össze, legtöbbjük most látható először külföldön.
(MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból
- „Vészterhes csend” előzte meg a doni katasztrófát
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap