Tutankhamon vörösbort ivott
2004. március 29. 10:00
Egy új, spanyol kutatók által kifejlesztett eljárárással a legrébibb bormaradványokból is megállapítható, hogy vörös volt-e az egykori ital. A kutatók most Tutankhamon 1922-ben feltárt sírjából származó hordókon mutatták be eredményeiket, melyek szerint a fáraó a vöröset kedvelte.
Korábban
Kiderült, mégsem kínai eredetű a rizs: az eddig ismert legrégebbi rizsre Dél-Koreában bukkantak rá.
Összeállhat VI. Ramszesz szarkofágja
Zahi Hawass, az egyiptomi régészeti tanács elnöke bejelentette: jó néven venné, ha a British Museum visszaszolgáltatná VI. Ramszesz szarkofágjának arcrészét.
Mumifikált oroszlán Egyiptomból
Noha ókori források szerint Egyiptomban szent állatként tisztelték az oroszlánokat, eddig nem akadtak a régészek mumifikált oroszlánra. Egy újabb lelet azonban bebizonyította, hogy az állatok királya az ókori egyiptomiak szent állata volt.
Azonosították Nofretiti múmiáját
A múmia már 1898-ban felszínre került, de most azonosították az ókori Egyiptom legendás szépségű királynőjével, Nofretitivel. Szkeptikusok szerint nem állítható biztosan, hogy Nofretitiről van szó.
Egyiptom cáfolja a Nofretiti-múmiát
Az egyiptomi régészeti ásatások vezetője elutasítja azokat a híreszteléseket, amelyek szerint egy brit archeológus azonosította volna a legendás szépségű egyiptomi királyné, Nofretiti múmiáját.
Tutankhamon a vöröset kedvelte |
"Az Újbirodalom idején a boroshordókra ráírták a nedű nevét, készítésének évét és helyét, sőt, még a termesztő nevét is - a bor típusát vagy színét azonban nem" - írják a kutatók tanulmányukban. Ez alól az i. e. 1333-ban trónra került, és kevesebb mint egy évtizedig uralkodó Tutankhamon hordói sem voltak kivételek. A hordókon, melyeket eredetileg a fáraót a túlvilágba kísérő kincsekként helyezték a sírba, tisztán olvasható a felirat: "5. év. Tutankhamon házának bora. Khaa-tól, a fő-borkereskedőtől."
A barcelonai tudóscsoport vezetője, Rosa M. Lamuela-Raventós és kollégái még sok, bormaradványt tartalmazó régészeti leleten ki akarják próbálni az új kémiai módszert.
Patrick McGovern, a Pennsylvania Egyetem kutatója, aki az első bormaradványt megtalálta 1994-ben Irak földjén, azt állítja: a módszert sokféleképp lehet hasznosítani, talán úgy is, hogy a fehérbor jelenlétét is kimutassa.
"Mikor tíz évvel ezelőtt a Hajji Firuz Tepe-i edényeket vizsgáltuk, amelyekben meg is találtuk a történelem első bormaradványait, kissé zavarba jöttünk: az egyik edényben ugyanis vörös üledéket találtunk, a másikban pedig sárgásat" - mesélte a tudós a Discovery Newsnak. "Megpróbáltuk azonosítani a színezékek összetevőit, de kudarcot vallottunk. Ezzel az új módszerrel viszont kiderülhet: a bor, amit szinte a szőlő eurázsiai domesztikálásának idejében készítettek, vajon vörös volt vagy fehér."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap