130 éve született Izrael első államelnöke
2004. november 26. 11:10
Hájim Weizman a Cionista Világszervezet elnöke, nemzetközileg ismert kémikus, kukoricából vonta ki az acetont lőszeripari célokra, Irak királyával egyezkedett a zsidó-arab együttműködésről, majd rábeszélte az amerikai kormányt a Palesztina feletti gyámság tervére és Izrael Állam első elnöke lett.
A mai Oroszország területén fekvő Motolban született 1874. november 27-én. Érettségi után Németországban és Svájcban tanult kémiát. 1900-ban doktorátust szerzett Fribourgban, majd kémiát tanított és szerves kémiai kutatásokkal foglalkozott a Genfi Egyetemen.
Az 1890-es évek végén számos kutatási szabadalmat adott el, enyhítve családja nehéz anyagi helyzetén, majd Angliában telepedett le, és 1904-ben állást kapott a manchesteri egyetemen. Az I. világháború alatt - lőszeripari célokra - kidolgozta az aceton kukoricából való kivonását. Ez a munka jelentősen segítette az általa vezetett cionista politikai tárgyalásokat a brit kormánnyal.
Noha nemzetközileg ismert kémikus lett, politikai tevékenysége volt a jelentősebb.
| ||
Aki megálmodta Izraelt A cionista mozgalom magyar származású alapítója, Theodor Herzl halálának 100. évfordulójára magyar-izraeli történelmi dokumentumfilm készült Emlékezés Szenes Hannára Hatvan évvel ezelőtt, 1944. november 7-én végezték ki a nyilasok Szenes Hannát, a cionista ellenállás egyik vezetőjét |
Egyre inkább elfogadta a cionista politika elsődlegességét. 1918-19-ben Fejszál emírrel, Irak későbbi királyával a zsidó-arab együttműködésről írtak alá megállapodást.
1920-31 között, majd 1935-től 1946-ig a Cionista Világszervezet elnöke volt, sokat utazott, hirdette a cionista ideológiát és pénzalapokat próbált szerezni. Politikai csatározások után az 1930-as évek elején visszatért a tudományhoz, 1934-ben a palesztinai Rehovotban megalapította a Daniel Sieff Kutatóintézetet.
Vezető szerepet játszott a német zsidók és vagyonuk mentésében az 1933-as náci hatalomátvétel előtt. A II. világháború alatt erőfeszítései révén jöttek létre a brit hadseregben a Zsidó Brigádok.
1946-ban másodszor is elvesztette a Cionista Világszervezet elnökségét, a zsidó nép tiszteletét azonban mindvégig megtartotta.
1948 elején Washingtonban döntő tárgyalásokat folytatott Truman elnökkel. Ő beszélte rá az amerikai kormányt a Palesztina feletti gyámság tervére, az ő hatására ismerte el az USA a zsidó állam 1948. május 14-i proklamálását, és adott százmillió dolláros kölcsönt.
Ő lett az első izraeli államfő, 1948 szeptemberétől az Ideiglenes Államtanács, majd 1949 februárjától 1952. november kilencedikén Rehovotban bekövetkező haláláig Izrael Állam elnökeként volt hivatalban.
(MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap