2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megtalálták Dareiosz hajóhadának roncsait?

2004. január 20. 09:00

Görög és kanadai régészek arra számítanak: feltárhatják az i. e. 492-ben Athosz hegyénél megsemmisült perzsa hajóhad maradványait. A flottát Dareiosz perzsa király indította Hellász leigázására - mielőtt azonban elérte volna a görög partokat, egy hatalmas viharban a teljes ármádia elsüllyedt

Dareiosz király domborművön
Az észak-görögországi Athosz hegy lábánál öt évvel ezelőtt két sisak és egy lándzsahegy akadt a helyi halászok hálójába. A régészek azt gyanítják, a leletek azokról a hadihajókról származnak, melyekkel Dareiosz perzsa király akarta elfoglalni Görögországot. Reményüket alátámasztja, hogy tavaly ugyanitt már egy amforákkal megrakott, komplett hajóroncs is előkerült. A Kanadai Régészeti Intézet és a Görög Régészeti Szolgálat közös, részletes kutatása idén júniusban kezdődik.



"Az Athosz hegy környéke borzasztó veszélyes, nehezen hajózható partszakasz. Ez az oka, hogy hemzsegnek errefelé a hajóroncsok s az értékes régészeti leletek" - mondta a BBC News online kiadásának Robert Hohlfelder, a coloradói egyetem tengeri régésze. "Mikor megtalálnak egy hajóroncsot, rendszerint a régészektől várják, hogy elmeséljék a történetüket. Itt fordított a helyzet: a történetet ismerjük, már csak meg kell hozzá találni a hajókat."

A perzsa hajóhad katasztrófájának legismertebb változata Hérodotosznál olvasható: az 5. századi görög történetíró szerint egy hatalmas vihar a partmenti sziklákhoz csapta a hajókat. A szerencsétlenségben mintegy 20 000 ember halt meg. A hajóhad pusztulása jócskán megrázta az épp Görögország meghódítására készülő Perzsiát.



A trirémák titka

A kutatás egyik legnagyobb eredménye az lehet, hogy a történészek jobban megismerik majd, pontosan hogyan építették a görögök és perzsák hírhedt hadihajóikat, az ún. trirémákat.

A trirémákkal vívott tengeri csatákban a győzelem azon múlott, sikerül-e beszakítani az ellenséges jármű oldalát a hajó orrára erősített, jókora bronz csáklyával. Az ókori források szerint a vízicsatában megsérült trirémákat partra vontatták, kijavították, majd újra tengerre bocsátották.

Így nézhetett ki egy athéni triréma
A speciális ókori hajótípus pontos rekonstruálása nagyon nehéz, hiszen eddig még senkinek sem sikerült triréma-roncsra bukkannia. Az Athosz hegy lábánál kutakodó régészcsoport tagjai is megosztottak, vajon most sikerül-e kiemelni egy viszonylag ép hajót. Egyikük, Michael Wedde meg van róla győződve: "Nem fogunk trirémákat találni. Mivel alig volt rajtuk nehezék, nem is süllyedtek el, hanem a roncsok fenn úszkáltak a víz színén. A hajó orrára szerelt bronzcsáklyák talán elsüllyedtek, s így megmaradtak."

A texasi A&M Egyetem régésze, Shelley Wachsmann részben osztja Wedde véleményét, mégis bízik benne, hogy sikerül egy viszonylag épségben maradt hajót lelniük: "Csakugyan vitatott, hogy egy triréma elsüllyedhetett-e avagy sem. Igaz, hogy a tengerfenéken talált hajóroncsok többsége a rakomány miatt süllyedt el. De ha valahol egyáltalán találhatunk egy igazi trirémát, akkor ennél jobb helyen nem is kereshetjük."



BBC News Online

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!