Inka múmia lehetett Munch Sikolyának mintája
2004. szeptember 16. 13:10
Egy olasz antropológus szerint egy firenzei múzeum inka múmiája adhatta az ihletet Edvard Munch számára `Sikoly` című festményéhez.
Már egy párizsi múmia is szemet szúrt
|
"Megdöbbentő volt a hasonlóság. Munch festménye, a Sikoly és a több száz éves perui múmia gyakorlatilag ugyanúgy néz ki" - mondta a Firenzei Egyetem tanára, Piero Mannucci a Discovery Newsnak. Noha legutóbb egy Nagaszakiban talált antik szobrot hasonlítottak Munch világhírű festményéhez, az elmélet, mely szerint Munch egy perui múmiáról mintázta volna művét, szintén nem újkeletű.
Robert Rosenblum professzor, a New York-i Egyetem modern európai művészeti szakértője már az 1978-ban a washingtoni National Gallery of Art-ban tartott "Edvard Munch szimbólumai és képei" kiállításának katalógusában megemlítette, hogy lehet valami kapcsolat a párizsi Musée de l'Homme-ban tartott inka múmia és a festmény között.
Rosenblum elméletét az is alátámasztja, hogy Munch és Paul Gauguin az 1889-es párizsi Trocadero-kiállításon tényleg láthatták a múmiát." A Munch és Gauguin közti kapcsolat alapja valószínűleg közös vonzódásuk lehetett az efféle groteszk tárgyak iránt" - mondta Rosenblum. A Gauguin festményein szereplő arles-i szüretelők és a művész több más munkája is a párizsi múmia kifacsarodott pózát idézik, állítják a kutatók.
A festmény különös alakja kevésbé hasonlít a Párizsban őrzött múmiára, inkább a firenzeit idézi. "A párizsi múmia a kezeit az arcára szorítja, míg a mi múmiánk kezei nyitva vannak a fej két oldalán, ahogy a Sikoly központi alakja is teszi" - mondta Mannucci.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap