2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Látványos színpadi shownak hitték Richmondban a tűzvészt

2025. január 9. 09:54 Múlt-kor

A 18-19. század fordulóján Richmond városa kifejezetten nagy népszerűségnek örvendett, hiszen számtalan szórakozási lehetőséget kínált, amelyek között előkelő helyet foglalt el a színház. A karácsony különösen fontos volt az amerikai város számára, mert számtalan vigassággal ünnepelték meg Jézus születését.

Gilbert Hunt, aki számos életet megmentett a tűz éjszakáján
Gilbert Hunt, aki számos életet megmentett a tűz éjszakáján

A színházi tüzek egyidősek a színházakkal, ahogy mondani szokták a színház veszélyes üzem. A kosztümök, a díszletek, mind-mind gyúlékonyak, a világítás pedig régebben könnyen vetett lobot. 1811. karácsonyának második napján tragédiába torkollott a színházi előadás a Virginia állambeli Richmondban.

Az ismétlődő tragédia

1798. január 23-án tragikus eseménynek lehettek szemtanúi Richmond városában, a színházuk leégett. Amikor felmerült az új színház megépítésének terve, sokan amellett érveltek, hogy ha nincs színház, nem is tud leégni. Ezt megfontolták, de végül a városvezetés úgy döntött, hogy mégis megépítik az új színházat, ám okulva a tűzesetből, ezúttal nem fából, hanem téglából.

A döntés bölcsnek bizonyult, ám a koncepciót nem vitték végig, ami azt jelenti, hogy míg a színház szerkezete valóban téglából épült, addig a belsőtérben mégiscsak fát használtak. A szerencsétlenség nyolcadik évfordulóját követően adták át az immár biztonságosnak gondolt épületet, és azt remélte mindenki, hogy immáron biztonságosan szórakozhatnak a nézők. A richmondi színház színpadán szerepelt többek között Eliza Poe, Edgar Allan Poe író édesanyja is.

A színház tizenhatodik évada az egyik legsikeresebbnek bizonyult – ezt szerették volna méltóképpen lezárni 1811. december 26-án, méghozzá két darabbal. Több mint hatszázan tartózkodtak a színházban, miközben kevesebb, mint ötszáz fő befogadására volt tervezve az épület.

A richmondi hősök

A második darab első felvonása után a színpadot át kellett rendezni. Az egyik díszletmunkás felhúzta a korabeli csillárt, ami gyertyákkal volt tele, nem lévén még elektromos világítás. Innentől a források több verzióban számolnak be az eseményekről. Az egyik forrás szerint a felhúzott csillár gyertyái meggyújtották a papírból készült díszletet, míg a másik forrás szerint a lángok a zsinórpadlás egyik kötelét lobbantották be. Abban sincs megegyezés, hogy a csillárt egyáltalán fel kellett-e emelni.

A váratlanul kigyúló fények kezdetben zavart okoztak, mert a nézők nem tudták eldönteni, hogy amit látnak az előadás része-e, vagy az éppen kibontakozó katasztrófa korai állapota. Ekkor az egyik színész, egyértelművé tette, hogy vészhelyzet van, hangosan kiabálva szólított fel mindenkit, hogy meneküljön. A kezdeti zavar ekkor pánikra váltott, mert a túlzsúfolt nézőteret elkezdte ellepni a füst. A vendégek megpróbáltak a lehető leggyorsabban kimenekülni, de ezt nem segítette a túlzsúfoltság, és a szervezettlenség.

Akik a színpadon voltak, hamar el tudták hagyni az épületet a színészbejárón keresztül, a legkevesebb esélye azoknak volt, akik, akik a páholyokban ültek, egyetlen menekülési út állt rendelkezésükre, a szűkös folyosón, egyetlen lépcsőn keresztül. Ráadásul a túlterheltségtől ez a lépcső is rövidesen leszakadt.

Még az ablakokon is próbáltak menekülni az emberek, akiket a kint lévők igyekeztek segíteni.

Gilbert Hunt és Dr. James D. McCaw is a nézők között volt aznap este. Hunt talált egy létrát, amelyet a falhoz támasztott, míg McCaw betörte a második emelet egyik ablakát. Egy tucat nőt mentettek meg hősiesen, összedolgozva.

A hősies, és önfeláldozó tetteknek köszönhetően többtucat ember menekült meg, azonban így is elhunytak hetvenketten, köztük Virginia kormányzója, George William Smith, aki kisfiát igyekezett megtalálni a tűzben. A katasztrófát követő napokban még többen veszítették életüket az égési sérüléseikben, így pontos halálozási számot nem lehetett megadni.

A korban a richmondi tűz katasztrófája volt a legmegdöbbentőbb az Amerikai Egyesült Államokban. A tragédiát követően monumentális templomot építettek a színház helyére, hogy emléket állítsanak az elhunytak tiszteletére. A templom kriptájában temették el azok hamvait, akik életüket vesztették a tragédiában.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A richmondi színház leégése 1811-benEliza Poe, a színház híres tagja

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!