2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Csak átmeneti békét eredményezett az első búr háború

2024. november 11. 16:05 Múlt-kor

A búr telepesek bátran védték érdekeiket a Brit Birodalommal szemben, amely a kezdeti sikerek után meghátrálni kényszerült. A korona alábecsülte a dél-afrika telepesek elszántságát, bátorságát és taktikai felkészültségét. Végül kénytelenek voltak kiegyezni és tűzszünetet kötni velük. Ez azonban nem a történet vége, az első búr háború teremtette egyensúly rövid életű volt, és csak arra volt jó, hogy a britek nagyobb erőket koncentrálhassanak Dél-Afrikába.

A majubai csata résztvevői a fűben heverve figyelik az események előkészületeit, egy kiskaliberű ágyú mellett
Az elandsfonteini ütközet néhány résztvevője (Kép forrása: Wikipédia / Fidodog14 / CC BY-SA 4.0)

Az európaiak gyarmatosítási igyekezete több hullámban érte el Afrika déli részét. A 17. századtól itt élő holland származású telepesek, a búrok az 1800-as évek második felében azzal szembesültek, hogy az Egyesült Királyság fokozódó étvágyával területeiket fenyegeti. A briteknek több szempontból is fontos volt a térség, ahol a búrok létrehozták Natal és Transvaal Köztársaságot, valamint az Oranje Szabadállamot.

Arany és gyémánt

A terület birtoklása elengedhetetlen volt a stratégiai jelentősége miatt. Innen lehetett elérni az Indiai-óceánt, ugyanakkor az itt fellelhető nyersanyagok szintén arra késztették a briteket, hogy megszerezzék a régiót. A Vaal folyó környékén 1867-ben gyémántot találtak, ami tovább fokozta a vidék iránti érdeklődést. Valamivel később aranylelőhelyet is találtak a búrok területén.

1877-ben a britek megpróbáltak megmentőként fellépni a búrok előtt, és elérkezettnek látták az időt, hogy annektálják Transvaalt. A merész lépést azzal indokolták, hogy így sikeresen meg tudják védeni az államot a belső lázadásoktól és az őslakos zulu törzsektől. A búrok azonban ezt a lépést rendkívül rosszul fogadták, mivel a függetlenségük megsértésének tekintették.

Pár évvel később, 1880 végén a búrok fellázadtak és elhatározták, hogy lerázzák magukról a brit uralmat. Az első komolyabb összeütközésre a bronkhorstspruiti csatában került sor, ahol a búrok egy brit hadosztályra támadtak rá, és mindenki meglepetésére győzelmet arattak.

Brit veresége, búr győzelem

Ebben a háborúban nem álltak szemben óriási hadseregek egymással, amit jól mutat, hogy az első ütközetben nagyjából ötszáz katona vett részt, amelyből 250 volt búr származású. A briteket vezető George Pomeroy Colley tábornok alaposan elszámította magát, ugyanis alábecsülte ellenfeleit. Csak ebben az összecsapásban 156 brit katona veszett oda, míg az ellenfél mindössze két embert vesztett.

A brit csapatok sorozatos vereségeket szenvedtek a búr egységektől, akik a hegyes, sziklás terep adottságait és helyismeretüket kihasználva gerillataktikát alkalmazva lepték meg őket. A britek számára különösen nagy csapás volt az Laing’s Nek-i ütközet és az 1881. februárjában lezajlott Majuba-hegyi csata, amelyben nagyon komoly veszteségeket kellett elkönyvelniük. Külön csapás volt, hogy még a parancsnok, Colley tábornok is elesett. A britek arra a következtetésre jutottak, hogy csak komoly költségek árán tudnának nyerni, ezért végül békét kötöttek a búrokkal.

A fegyverszünetről a két fél 1881-ben állapodott meg, amelyet a Pretoriai Egyezmény véglegesített. Ennek értelmében a britek elismerték Transvaal belső önállóságát, ugyanakkor fenntartották a jogot a brit uralkodó formális fennhatóságára és beavatkozási jogát a diplomáciai kérdésekben.

Ez a kompromisszum átmeneti békét hozott, de a brit és búr közösségek közötti feszültségek nem oldódtak meg. A konfliktus előrevetítette a későbbi, sokkal véresebb és pusztítóbb második búr háborút. Ekkor az Egyesült Királyság már sokkal felkészültebben kezdte meg a harcot, és végül legyőzve őket gyarmati sorba taszította a búrokat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A majubai csataBrit katonák Pretoriában (Kép forrása: Wikipédia / University of Pretoria Library / CC BY-SA 4.0)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár