Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
2024. november 7. 16:05 Múlt-kor
Johanna az öröklési rendben annyira hátul állt, hogy már az oktatása sem adta meg számára a királynővé válás esélyét. Szélsőséges személyisége, szeretett férje halála után tanúsított magatartása, és az udvar intrikái hatására ragadt rá az Őrült Johanna csúfnév, bár semmi nem támasztja alá, hogy valóban mentális problémái lettek volna.
Őrült Johanna férje, Szép Fülöp ravatalánál
Korábban
A spanyol királynő kapcsán az egyik legismertebb legenda talán az, amikor szeretett férje halála után, koporsóját hetekig nem volt hajlandó eltemettetni. A történet az „őrültségét” is alátámasztja, pedig valójában csak a mélyen összetört fiatal nő tragédiájáról beszélhetünk.
Őrült szerelem
Kasztíliai Johanna 1479-ben született Izabella és Ferdinánd negyedik gyermekeként – a Spanyol Királyság szülei házasságával részben egyesült. Tekintve, hogy bátyja és nővére is megelőzte az öröklési sorban, így taníttatása is eltért idősebb testvéreitől. Intelligens és kedves gyermek volt, ám szigorú környezetben nevelkedett.
Őrült Johanna szülei körében
Burgundia hercegnéje 1496-ban lett, amikor házasságot kötött Szép Fülöppel, Habsburg Miksa császár elsőszülött fiával és örökösével. Johanna számára azonban kihívás volt az első néhány hónap, az új környezet és kultúra, az időjárás, és a rá irányuló – ilyen mértékben szokatlan – figyelem érzelmileg megterhelte a fiatal lányt. De Fülöp szerelme megnyugvást és biztonságot hozott neki.
Azonban hiába tápláltak egymás iránt gyengéd érzelmeket – és a gyermekáldás két évente érkezett –, mindketten heves temperamentummal rendelkeztek, veszekedés és a féltékenykedés uralta a kapcsolatukat, ugyanis Szép Fülöp nem maradt hűséges feleségéhez.
1497-ben a spanyol királyi családot tragédia sújtotta: János herceg tizenkilenc esztendősen elhunyt, az új trónörökös így a legidősebb nővér, Izabella, Portugália királynéja lett. Azonban egy évvel később gyermekágyi lázban ő is életét vesztette. Fia pedig 1500-ban betegség következtében halt meg. Néhány év leforgása alatt Johanna burgundiai hercegnéből a Spanyol Királyság trónörököse lett.
Johanna a magányos királynő
1504. november 26-án Kasztíliai Izabella elhunyt, a Spanyol Királyság ekkoriban fényes jövő elé nézett, Izabella és Ferdinánd uralkodása alatt a politikai helyzet stabilizálódott, illetve a gyarmatosítás csak az előző évtizedben vette kezdetét.
Johanna trónutódlásában problémát jelentett Aragónia, hiszen amíg Kasztília elfogadta a női örökösödést, édesapja királysága nem volt rugalmas e téren. Ráadásul Ferdinánd király sem szívesen vált meg rangjától, de a spanyol nemesek inkább Johanna és Fülöp oldalán álltak, mondván: ők a jogos örökösei a királyságnak. Ezért Ferdinánd, Johanna és Fülöp szerződést kötöttek, mely szerint hárman együtt fognak uralkodni.
A szövetség nem volt tartós, 1506 szeptemberében Szép Fülöp megbetegedett, és ugyan Johanna királynő éjjel-nappal ápolta és gondoskodott róla, nem tudta megmenteni szeretett férjét. A frissen megözvegyült királynő ekkor még utolsó gyermekükkel volt várandós.Johannának nem csak szeretett férjének elvesztésével küzdött, hanem hatalmának megtartásáért is. Néhány nemes azt kívánta, hogy a gyermek Károly herceget koronázzák királlyá, és így nagykorúvá válásakor áttudja venni a hatalmat édesanyjától.
Őrült Johanna férje koporsója mellett térdel
Erre ekkor nem került sor, ám amikor 1516-ban Aragóniai Ferdinánd meghalt, Károly ténylegesen is király lett. Hatalmának biztosítása érdekében édesanyját egy kasztíliai várba záratta, amelyet nem volt szabad elhagynia. Mintegy négy évtizedig, haláláig élt ott, néhány szolgáló és pár egyházi személy társaságában.
A Johanna őrültségéről szóló hírek, bár szélsőséges személyiség volt, inkább az udvar, és az egyház érdekében terjesztett pletykák voltak, mint valódidi egészségügyi probléma.
Gyermekei közül Európa több királyságának trónjára kerültek, többek között Habsburg Mária magyar királyné, Ferdinánd pedig király lett, míg V. Károly spanyol uralkodóként felvirágoztatta az országot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- Első munkaadója még nem volt elragadtatva a későbbi színészóriástól, Clark Gable-től 19:05
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit 15:05
- A színpadon és a mozivásznon egyaránt maradandót alkotott Básti Lajos 12:20
- 38 méter magas hullámokat is keltett a cunami Sanriku partvidékén 10:35
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói tegnap
- Burr és Hamilton: párbajjal zárta le vitáját a két amerikai politikus tegnap
- Néró császárról szóló regényének köszönhetően lett világhírű Henryk Sienkiewicz tegnap
- Nehéz természete miatt még szomszédjai sem kedvelték Goldfinger Ernőt tegnap