Az angolok hálából fogságba vetették az egyikük életét megmentő Pokahontaszt
2023. július 24. 19:05 Múlt-kor
Habár a legtöbben John Smith-szel párosítják össze a 16–17. század fordulóján élt, számos filmben és mesében helyet kapó, ám nem csupán kitalált Pokahontaszt, valójában John Rolfe volt a szerelme és férje, akivel átkelt az Atlanti-óceánon. Az indián lány Smith meséje alapján megmentette az életét, később összebarátkozott Jamestown lakóival, ám mégis elrabolták őt az angolok. A fogságban ismerkedett meg későbbi férjével, ekkor vette fel a kereszténységet és a Rebecca nevet, majd hozott ideiglenes békét házasságával a térségnek. A történet azonban tragikus véget ért.
Pokahontasz megkeresztelése
Korábban
Az Újvilág előtt
Nagyon kevés információ áll rendelkezésünkre a történet egyik legfontosabb szereplője, John Rolfe fiatalkori életéről. A becslések szerint 1585 körül született a nyugat-angliai Norfolkban, és az 1609-ig tartó évekről mást tulajdonképpen nem is tudunk. Ekkor (egészen pontosan 1609. június 2-án) indult ugyanis Plymouthból feleségével a Sea Venture zászlóshajó fedélzetén az Újvilágba, mintegy félezer vállalkozó szellemű társával egy hét hajóból álló konvoj részeként. Július 24-én azonban egy hatalmas hurrikán csapott le rájuk. A Sea Venture három napig állt ellen a viharnak, ám egy építési hibának köszönhetően folyamatosan víz lepte el a rakteret, amely feltartóztathatatlanul emelkedett. Rolfe-ék végül eljutottak a mai Kelet-Bermudákra, mielőtt a hajó teljesen elsüllyedt. A szigeteken eltöltött tíz hónap során a felesége és újszülött gyermeke is elhunyt. Rolfék végül eljutottak a Chesapeake-öbölbe, amely a mai főváros, Washington felé tartó keskeny szoros, amelynek a bejáratánál fekszik a később alapított Norfolk.
Virginiában 1610-ben Rolfenak sikerült csatlakoznia a többi angol telepeshez Jamestownban, amely már a gyarmatosítók harmadik hullámát fogadta be, és így vált az angolok első állandó gyarmati telepévé. A település kezdetben állandó pénzhiánnyal és megélhetési gondokkal küzdött, amit jelentősen megnehezített az a tény is, hogy a Virginia Company részére ki kellett fizetniük az utazás költségeit. Rolfe végül úgy döntött, próbát tesz azzal a maggal, amelyet még a Karib-szigetekről hozott magával. A hamarosan Virginia-szerte elterjedő dohányültetvényeknek köszönhetően pénzhez jutott a gyarmat, Jamestown néhány év múlva már évi 20 ezer fontnyi dohányt exportált, Rolfe pedig a telepesek megmentőjévé vált.
Pokahontasz színre lép
Feltehetőleg a jamestowni telepesek voltak az első európaiak, akik elsőként látták és léptek kapcsolatba a mai Egyesült Államok területén élő indiánokkal. Pokahontasz (eredeti nevén: Matoaka, a Pokahontasz csupán később ráragasztott becenév, amely a játékosságára utalt), a póheten törzsszövetség főnökének – és több tucatnyi felesége egyikének – legkedvesebb lánya 11-12 éves volt, amikor 1607-ben találkozott először egy angollal, mégpedig John Smith kapitánnyal (ne keverjük össze Rolfe-fal), akit a lány nagybátyja vetett fogságba. Az ikonikus történet folytatását csupán Smith tíz évvel későbbi beszámolójából ismerjük (a korábbiakban erről még csak említést sem tett), amely szerint az indián lány december környékén megmentette őt (állítólag a testével fedezve) a kivégzéstől. Pokahontasz ezt követően összebarátkozott az angol telepesekkel, akik azzal igyekeztek viszonozni kedvességét, hogy 1613-ban – miután ismét nyílt háborúskodásra került sor – elrabolták, és váltságdíjat követeltek érte. (Egy másik verzió szerint a lány ekkor a potomac (vagy mattaponi) törzs egyik tagjának volt a felesége, és azért rabolták el az angolok, hogy a korábbi angol-póheten háborúban ejtett európai foglyokra cserélhessék.)
Pokahontasz elrablása egy metszeten
A fogság (mivel az apja nem tudta vagy nem akarta kiváltani őt) hosszúra nyúlt, így a lány megtanult angolul, megkeresztelkedett, és megismerkedett John Rolfe-fal. Habár a jól ismert történet Pokahontaszt John Smithhez köti, valójában Rolfe volt az, akibe beleszerelmesedett a fiatal indián lány. A história szerint az angol hasonlóan érzett iránta, és levelet írt Thomas Dale kormányzónak, amelyben engedélyt kért, hogy oltár elé vihesse a törzsfőnök lányát. Az engedélyt megkapták, csakúgy mint az atyai áldást, így 1614. április 5-én összekötötték életüket. A frigy nyolc évre békét hozott a telepesek és az indiánok között.
Pokahontasz megmenti John Smith életét
1616-ban Rolfe és újdonsült felesége, Lady Rebecca Rolfe Angliába hajóztak gyermekükkel, az 1615 januárjában született Thomasszal. Pokahontasz volt az első indián nő, aki az öreg kontinensen járt. A pár egyfajta helyi hírességként élt Londonban, és még I. Jakab király és Anna királyné oldalán is helyet foglalhatott az indián celeb az egyik bálon (közrendű férje azonban nem). Ám nem sokkal később a nő beteg lett, és mielőtt hazajuthatott volna szülőotthonába, 1617-ben, körülbelül 21 évesen (egy nappal a hazaindulás előtt) elhunyt az angliai Gravesendben. Házasságukat szinte minden forrás harmonikusnak, békésnek és boldognak írta le.
Pokahontasz portréja
Pokahontasz halálát követően – miután rokonaira hagyta a kis Thomast – Rolfe visszatért Virginiába, és a gyarmati kormány szolgálatába állt. Két évvel később ismét megnősült, ezúttal az egyik első telepes leányát, Jane Pierce-t vezette oltár elé, és 1620-ban már közös gyermeküknek örülhettek.
Közben az 1614-es frigy okozta béke a póheten törzsfőnök 1618-as halálával lassan kezdett elsorvadni. 1622-ben támadást vezettek az indiánok a város lakói ellen, aminek eredményeképpen Jamestown lakóinak negyede elhunyt. Ekkortájt, körülbelül 37 éves korában maga Rolfe is életét vesztette, ám az ma sem tisztázott, hogy az összecsapások vagy betegség következtében lehelte ki lelkét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap