10 érdekesség a vámpírokról
2022. április 7. 07:40 Múlt-kor
A leghíresebb vámpír, Drakula alakját ihlető Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem uralkodása alatt becslések szerint mintegy 40 ezer embert végeztetett ki. A kulturális ikonná váló Drakulát azonban jóval később alkotta meg Bram Stoker ír író 1897-es regényével.
A leghíresebb „vámpír”: Drakula szerepében Lugosi Béla
1. Bár a vámpírokhoz hasonló lények több ezer éve részei az emberiség hitvilágának, a vérszívó szörnyeteg modern alakja a 18. századi Balkánról származik. A vámpírmítosz a szegényebb társadalmi rétegek megmagyarázhatatlan jelenségekkel szembeni félelméből született meg.
2. Egy 12. századi feljegyzés szerint egy nő arról számolt be, hogy a skóciai Melrose apátságában egy pap annak ellenére zaklatta, hogy már néhány hónapja halott volt. A pap tetemét végül elégették.
3. A középkorban sokakról már születésükkor úgy hitték, gonosz erő lakozik bennük, ha foggal, eggyel több mellbimbóval, vörös magzatburokban, vagy egyéb testi deformációval jöttek a világra.
4. A közhiedelem szerint a tüdővész során meghaltak mellé temetett „vámpírok” szomszédjaikból táplálkoztak, majd miután erőt gyűjtöttek, kimásztak a föld alól, és megtámadták az élőket.
5. A legenda szerint 1725-ben a szerbiai Plogojovics Péter 9 embert ölt meg halála után. Amikor felnyitották a sírját, a szájából vér szivárgott, és bőre is egészségesnek tűnt, ezért szíven szúrták, majd elégették.
6. Ha egy halottat télen temettek el, a test sokszor csak hónapok múlva indult bomlásnak. A viszonylag épségben maradt tetem tulajdonosára emiatt sokszor ráfogták, hogy vámpír. A vámpírok elleni védekezés egyik hatékony módszerének tartották, ha sót szórtak a vérszívó elé az útra, a szörny ugyanis a hiedelem szerint minden szemet kötelezően megszámolt.
7. A vámpírrá nyilvánított halottak mellkasába általában lándzsát szúrtak, szájukba téglát tettek, de gyakori volt a fejjel lefelé temetés, valamint a lefejezés is.
8. Amikor a vámpírként azonosított halottakat leszúrták, egy nyögésszerű hang hallatszott a tüdőből feltörő gázok miatt, amely alátámasztotta az életre kelt vámpírról szóló teóriát.
9. Sokáig azt gondolták, egy holttest száján, orrán vagy fülén kiszivárgó vércseppek bizonyítják, hogy a halott egy vámpír. A vörös folyadék azonban valójában a bomlási folyamat mellékterméke volt.
10. A leghíresebb vámpír, Drakula alakját ihlető Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem uralkodása alatt becslések szerint mintegy 40 ezer embert végeztetett ki. A kulturális ikonná váló Drakula alakját Bram Stoker ír író alkotta meg 1897-es regényével. Fidel Castrónak Gabriel Garcia Marquez ajánlotta Stoker regényét, majd miután elolvasta a művet, a kubai vezér napokig nem tudott aludni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.