Ausztrál bennszülötteké lehet a világ legősibb eredetmítosza
2022. március 16. 19:35 Múlt-kor
Réges-régen négy óriás lépett Dél-Ausztrália földjére. Három közülük továbbindult a kontinens más vidékei felé, a negyedik viszont ott helyben lekuporodott a földre. Az óriás teste a Budj Bim nevezetű vulkánná formálódott, ami később lávaként köpte ki az óriás fogait. Ausztrál kutatók azt állítják, hogy az őslakosok által szájról-szájra adott történetnek van némi köze a valósághoz, és annak eredete régebbi, mint ahogy azt korábban gondolták.
Korábban
Egy nemrégiben lezajlott kutatás eredményei szerint a dél-ausztráliai gunditjmara őslakosok eredetmítosza nem egy légből kapott, az emberi fantázia által teremtett történet, hanem valós eseményekhez kapcsolható. Nagyjából 37 ezer évvel ezelőtt ugyanis vulkánkitörések gyors sorozatának köszönhetően jött létre a Budj Bim és egy másik, hozzá közel fekvő vulkán. A kutatók úgy vélik, hogy a gunditjmara őslakosok teremtéstörténete ezen vulkanikus tevékenységeket meséli el, így a bennszülöttek a világ legrégebbi, szájhagyomány útján megőrzött teremtésmítoszával rendelkeznek.
Nem tudjuk, pontosan mióta élnek a gunditjmara őslakosok Ausztrália délnyugati csücskében, a mai Victoria állam területén. A legrégebbi, hitelesnek elfogadott bizonyítékok az emberi jelenlétre Ausztrália ezen szegletében 13 ezer évesek.
Erin Matchan a Melbourne-i Egyetem geológusa szerint az 1940-es években régészek egy kőbaltát találtak a gunditjmarák területéhez közel fekvő Tower Hill vulkán közelében. A kőbalta arra szolgál bizonyítékul, hogy az emberek már a kitörés előtt is itt élhettek, hiszen a baltát a vulkanikus kőzet alatt találták.
A Tower Hill-vulkán és a hozzá elég közel, 40 kilométerre északnyugatra eső Budj Bim tűzhányó vulkanikus kőzeteinek kormeghatározása során kiderült, hogy mindkettő körülbelül 37 ezer évvel ezelőtt keletkezett. Matchan feltevése szerint ezek a kitörések olyan jellegűek voltak, hogy napok vagy hónapok alatt a semmiből több tízméteres magasságú vulkanikus halmok keletkeztek.
A Budj Bim vulkán krátere
Rendkívül régen
A Geology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a váratlan kettős kitörés nagy hatással lehetett az itt élőkre és feltételezhető, hogy ez ihlette a négy óriás történetét, mivel a 37 ezer évvel ezelőtti események után nem került sor jelentősebb kitörésekre, amely inspirálhatta volna az eredetmítosz megalkotását. A tanulmányt készítő tudóscsapatot vezető Erin Matchan azért igyekszik azt is kihangsúlyozni, hogy természetesen nem lehet száz százalékig biztosra állítani, hogy gunditjama bennszülöttek története valóban ilyen régmúlt időkre nyúlik vissza.
Az ausztrál bennszülöttek teremtésmítoszai és legendái az emberiség legősibb történetei közé tartoznak. Patrick Nunn földrajztudós 2015-ben egy tanulmány társszerzőjeként 21 ősi közösség történeteit vizsgálta meg Ausztrália-szerte. A történetek, amelyeket a mai napig megőriztek, olyan epizódokról számolnak be, mint a tengerszint emelkedése, amely elborította az ausztrál partvidék egy részét. Nunn feltevése szerint a legtöbb történet hétezer éves lehet. Ennek tükrében a Budj Bim keletkezéséről szóló mese valóban rendkívül régen keletkezhetett.
Egyre több bizonyíték kerül napvilágra, amely azt mutatja, hogy az utóbbi pár ezer évben az emberek keresztül-kasul vándoroltak a kontinenseken. Ez azt jelenti, hogy azok az emberek, akik manapság egy adott területen élnek nem szükségszerűen kapcsolódnak sem genetikailag sem kulturálisan azokhoz a közösségekhez, amelyek a mai otthonukat több tízezer évvel ezelőtt benépesítették. Ausztrália ez alól kivételnek tekinthető: egy 2017-es kutatás szerint, amelynek tárgya egy ősi hajszál volt, a kutatók megállapították, hogy az ausztráliai bennszülöttek nagyjából 50 ezer éve ugyanazon a területeken élnek. Nunn szerint ezzel a röghöz kötöttséggel magyarázható, hogy a szájhagyomány útján továbbadott ősi történeteik, amelyben megjelenik az őket körülvevő természeti környezet és annak megváltozása, a mai napig fennmaradtak.
A gunditjmara közösség tagjai üdvözlik az új kutatások eredményeit, amelyek további bizonyítékot szolgálnak a kontinens és az őslakosok több tízezer éves kapcsolatáról.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A Római Birodalom örökébe kívánt lépni hódításaival II. Mehmed szultán
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap