Tehetségével és nyelvérzékével tört magának utat Egyiptom színészlegendája, Omar Sharif
2020. július 10. 14:59 Múlt-kor
Öt éve, 2015. július 10-én hunyt el Kairóban Omar Sharif egyiptomi film- és televíziószínész, az Arábiai Lawrence (1962), a Doktor Zsivágó (1965) és számos más híres alkotás meghatározó szereplője. Hosszú karrierje alatt egyfajta karakterszínésszé vált, tehetségének és nyelvtudásának köszönhetően a nyugati filmekben szinte bármilyen „külföldi” szereplőt el tudott játszani.
Korábban
Vallás és szerelem
Michel Dimitri Chalhoub néven született Alexandriában 1932. április 10-én, libanoni-szír származású családban (a család az antiochiai görögkeresztényekként aposztrofált, arab anyanyelvű keresztény felekezet tagja volt). Édesapja faipari vállalkozást vezetett, és bár nem voltak kimondottan gazdagok, a szülők elit körökben mozogtak, még I. Farúk király is rendszeresen megfordult házukban hatalmának 1952-es megdöntéséig.
Az egyiptomi forradalom és Gamal Abdel Nasszer hatalomra kerülése után a családi vállalkozás rossz helyzetbe került, a szülők azonban taníttatni tudták fiukat, aki előbb az alexandriai Viktória Főiskolán, majd a Kairói Egyetemen tanult, ahol matematikából és fizikából diplomázott. Egy ideig apja fakereskedésében dolgozott, mielőtt színészkedésre adta volna fejét.
Első filmszerepe az 1954-es Pokoli Nap című egyiptomi alkotás főszerepe volt, itt már együtt játszott későbbi feleségével, Faten Hamamával. A színésznő az eredetileg kijelölt főszereplővel nem vállalta a csókjelenetet, új színésztársával azonban szinte azonnal egymásba szerettek. Chalhoub, hogy feleségül vehesse, áttért az iszlámra és felvette az Omar Sharif nevet.
Sharif és Hamama valóságos sztárpárrá váltak Egyiptomban, és rendszeresen forgattak együtt filmeket. 1962-ben Sharif megkapta első angol nyelvű szerepét, az Arábiai Lawrence című, epikus hosszúságú David Lean-filmben, amelyben az (egyébként fiktív) Serif Alit alakította. Ez sokak szerint „a hollywoodi történelem legnehezebb mellékszerepe” volt, és Sharif számára Oscar-jelölést is eredményezett a két Golden Globe-díj mellé.
Az Arábiai Lawrence óriási sikert aratott, és Sharif hét filmre szóló szerződést kötött a Columbia filmstúdióval. Az elkövetkező évek során Marco Polótól Dzsingisz kánig (utóbbi volt az első hollywoodi főszerepe) számos „egzotikus” szerepben tűnt fel, azonban a rendezők által egybehangzóan dicsért briliáns színészi képességei ellenére eme alkotások nem hozták meg a várt sikert. A következő áttörést (és az újabb Golden Globe-díjat) ismét Lean rendezésében érte el az 1965-ös Doktor Zsivágóval, amely Borisz Paszternak 1957-es regényének adaptációja volt.
A Nasszer-kormány politikája egyre kellemetlenebbé kezdett válni Sharif számára, mivel minden külföldi utazásához „kilépővízumot” kellett kérvényeznie, hogy elhagyhassa Egyiptomot. Ez végül odáig vezetett, hogy állandó jelleggel Európába költözött, ami végül a házasságába került – Hamamával 1966-tól hivatalosan is külön éltek, 1974-ben pedig kimondták válásukat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap