Sanghaj legendás magyar építésze előtt tisztelegnek a város művészei
2018. június 19. 14:58 MTI
Hudec László Sanghajba érkezésének századik évfordulója alkalmából nyílt kiállítás hat sanghaji képzőművésznek a magyar építész tiszteletére készített alkotásaiból hétfő este a Várkert Bazárban.
Korábban
Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a 125 éve Besztercebányán született és 60 éve Kaliforniában elhunyt Hudec Lászlóra ma már úgy gondolunk, mint a 20. század egyik legfontosabb építészére.
A fiatal Hudec az első világháborúban hadifogolyként került Szibériába, majd kalandos körülmények között átszökött Kínába, és Sanghajban egy amerikai építész irodában helyezkedett el. Néhány év múlva saját irodát nyitott, és a következő évtizedekben számtalan épületet tervezett a városban, ezért nemrég a Sanghaj arculatát meghatározó 99 legfontosabb személyiség közé választották - emlékeztetett Fekete Péter, hozzátéve, arra is fontos gondolni, hogy a Hudec László által lerakott alapokra milyen új kulturális, oktatási, kereskedelmi kapcsolatokat lehet ma építeni.
Szőcs Géza miniszterelnöki főtanácsadó azt hangsúlyozta, hogy Sanghaj arculatát máig meghatározza Hudec munkássága. Megjegyezte, a kiállítás térben és időben távoli helyszíneket köt össze: Hudec művészetét az utókor megbecsülésével, a Duna-völgyét a Sárga-tenger partvidékével és mindazon emberek sorsát, akik a Hudec által tervezett épületekben laktak.
Tuan Csie-lung, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete emlékeztetett arra, hogy Hudec éppen száz éve érkezett Sanghajba, Kína akkori legvirágzóbb városába, és csaknem három évtizeden át dolgozott ott, mintegy száz épületet tervezve. Ezek jó része ma is áll, a város „gyöngyszemeiként” - fogalmazott.
Sanghaj ma Kína gazdasági, technológiai, üzleti központja, melynek kapcsolatai az Egy övezet, egy út kezdeményezésnek köszönhetően szorosabbá váltak Magyarországgal - közölte a nagykövet, hozzátéve: a kínai és a magyar kormány közös törekvése, hogy a közeljövőben közvetlen légijárat legyen Budapest és Sanghaj között.
Kálmán Ernő, a V4 Építészeti Alapítvány elnöke elmondta: Közép-Európa Kínából nézve egységes arculatot mutat, és munkássága révén Hudec a régió kulturális nagykövetévé vált. A mai kiállítás bizonyíték arra, hogy Hudec tisztelete képes kultúrákat összekötni - hangsúlyozta.
Liu Szu-hua, a Sanghaji Hudec Kulturális Központ igazgatója a tárlatról szólva elárulta, hogy a kiállítás egyéves előkészítő munkát követően valósulhatott meg, majd a résztvevő művészeket a tárlat kurátora, Mao Si-an, a Kínai Irodalmi és Művészeti Kritikusok Szövetségének alelnöke személyesen mutatta be.
A Visegrádi Együttműködés magyar elnöksége és több kínai kulturális szervezet együttműködésében létrejött kiállításon Csen Csia-ling, Vang Csou-csün, Tu Haj-un, Mi Csi-lin, Mao Tung-hua és Ho Suo-csang munkáival találkozhatnak a látogatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.