Leonardo da Vinci keze nyomát fedezték fel egy reneszánsz festményen
2018. április 17. 10:27 MTI
Művészettörténészek szerint részben Leonardo da Vinci festette azt a kicsiny reneszánsz festményt, amely a Worcesteri Művészeti Múzeum tulajdonában van. Az Arezzói Szent Donát csodatevése című festményről eddig úgy tartották, hogy egy kevésbé ismert firenzei művész, Lorenzo di Credi munkája.
Korábban
A Yale Egyetem Művészeti galériájának főkurátora, Laurence Kanter szerint az 1475 és 1485 között keletkezett kép Leonardo félreérthetetlen kéznyomáról árulkodik. „Legalább fele részben” a reneszánsz mester festhette a művet, a többi Lorenzo munkája. Azért nem számoltak Leonardóval, mint a festmény készítőjével, mert stílusa akkor még nem volt érett. Azt feltételeztük, hogy a Leonardo által készült munkáknak a késői korszakában festett művekkel kell azonosulniuk, azaz a művésznek nem volt korai időszaka. Ez teljesen valószínűtlen - mondta Kanter a The Observer című brit vasárnapi lapnak.
A 16,6 x 33,5 centiméteres festmény a toszkánai Pistoia templomának készült. Szent Donátot ábrázolja, aki segít a hamisan lopással vádolt adószedőnek megtalálni azt a pénzt, amelyet elhunyt felesége korábban elrejtett tartalék gyanánt. A művet Andrea del Verrocchiótól rendelték meg, akinek firenzei műhelyében volt festőinas Leonardo és Lorenzo.
„Úgy gondolom, hogy ez Leonardo egy korai műve, mint ahogy van legalább hét festmény a világon, amelyről azt tartják, hogy részben ő festette, amikor Verrocchio műhelyében tanult” - hangoztatta a főkurátor, aki a baloldali alakot tulajdonítja Lorenzónak, bár a fejet és a testet Leonardo festhette. A másik alak "teljességgel Leonardo stílusában készült, csakúgy, mint a tájkép. „Abból amit a festőkről jelenleg tudok, világos, hogy egyetlen ilyen szintű művész volt Firenzében, Leonardo” - magyarázta.
A festményről végzett kiterjedt kutatásokban részt vett a worcesteri múzeum fő művészettörténésze, Rita Albertson és Bruno Mottin, a francia nemzeti múzeumok főkurátora. Albertson elmondta, hogy a festményt 1940-ben kapta a múzeum egy gyűjtemény részeként egy helyi műgyűjtőtől, aki szintén úgy vélte, hogy Leonardo művéről van szó. Bernard Berenson vitatott amerikai művészettörténész volt az többek között, aki Lorenzónak tulajdonította a művet egy fekete-fehér fotó tanulmányozása alapján.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap